scorecardresearch.com Sahne Ve Kostüm Tasarım: Abidin Dino ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sahne Ve Kostüm Tasarım: Abidin Dino

Sahne Ve Kostüm Tasarım: Abidin Dino

Yazar : Rasih Nuri İleri

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Abidin Dino''''''''nun dekor ve kostüm çalışmalarını kapsayan sergiyi açarken, konunun özüne girmeden önce, bazı açıklamalar yapmayı uygun buldum. Abidin Dino''''''''nun resim ve arşivleri doğal olarak bende ve eşi Güzin Dino''''''''da bulunmaktadır. Bugüne kadar yapılan sergiler ve Abidin Dino hakkında çıkan kitaplar, Güzin''''''''deki arşivi ve koleksiyonu kapsamaktadır. Dayımın kanunu varisleri Güzin Dino ile bendim. Oysa dayım ölmeden yıllar önce Paris''''''''te karısını tek varis olarak gösteren bnir noter senedi tanzim etmişti. Bu durumu ölümünden sonra öğrendiğimde tabii buldum. Ancak mahkemede hukuken vasiyetnameyi kabul etmem gerekiyordu. Ben de bunun üzerine Güzin''''''''den dostça bir protokol imzalamamızı rica ettim. Bende olan resim, fotoğraf ve belgelerin bana ait olduğunu, kendisinde olanların da kendisinin olduğunu belirlyen bir belgenin yazılmasını önerdim. Kendisi buna gerek görmedi., "Kolay, nasıl olsa anlaşırız" dedi. (Zaten Abidin''''''''in vasiteyi üzerine, kendisinde bulunan büyükdedem bidin Paşa''''''''nın mührünü daha önce bana vermişti.) Ben bunun üzerine bu protokol imza edilinceye kadar vasiyeti kabul etmeyeceğimiz ona söyledim. Bu yüzden dava birkaç sene uzadı. Sonunda Güzin''''''''in onayı üzerine avukatlarımız istenen protokolü imzaladılar.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963