scorecardresearch.com Sabri Berkel Dönemler Iı (1955-1990) ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sabri Berkel Dönemler Iı (1955-1990)

Sabri Berkel Dönemler Iı (1955-1990)

Yazar : Sabri Berkel

Sayfa Sayısı : 191

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Sabri Berkel''in tüm resimlerini alacak büyüklükte bir salon bulmak zor. Sanırım 1989 yılının Ocak ayında, Atatürk Kültür Merkezi''ndeki toplu sergisine açılıştan önceki bir gün uğradığında, onu hasta yatağından kalkıp hazırlıkları denetlemeye gelmiş, salonun ortasına konmuş bir sandalyede otururken bulmuştum. Galerinin tüm salonlarında asılmayı bekleyen resimlerin çokluğu karşısında hayretimi gizleyememiştim. Karşımda sanata adanmış koca bir hayat duruyordu. "Bende bu kadarını tahmin etmiyordum. Sığacak sandım..." demişti. Bu kadar üretkenliği başka bir Türk sanatçısında göremediğimi söylediğimde, Berkel "Kimseye önermem. Karşılığı ne? Yalnızlık..." diye yanıtlamıştı. Çoğu sanatçının "sanat aşkı"ndan tanrısal bir aşk gibi söz ederken önerdiği ama çoğunun da uymadığı "adanmışlık", onun için hayatının ve sanatının vazgeçilmezi olmuştur. Bununla hiç övünmeden, olması gereken, işin doğası gereği böyle olduğundan, pek çok sanatçıdan daha fazla " sanata adanmış" neredeyse "sınırlandırılmış" bir hayatı kurgulamıştır. (Kitabın İçinden) Sergi 17 Kasım - 30 Aralık 2006

23.0x29.0

Ciltsiz

Kuşe

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963