scorecardresearch.com Romancılar Konuşuyor ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Romancılar Konuşuyor

Romancılar Konuşuyor

Yazar : Mehmet Nuri Yardım

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk düşünce hayatında romanın belirleyici bir rolü olmuştur. Tanzimat’la başlayan kimlik arayışları sırasında farklı düşünceleri temsil eden akım ve ideolojiler, başta roman olmak üzere edebiyatın diğer kollarıyla geniş kesimlere ulaştırılmak ve yaygınlaştırılmak istenmiştir. Namık Kemal, Mizancı Murat, Ahmet Mithat Efendi, Samipaşazade Sezai gibi ilk romancılar, tezlerini Türk okuruna romanlarıyla sunmuşlardır. Evlerdeki “gece okumaları”nda aile boyu bu romanlar okunmuştur.

Servet-i Fünun döneminde, modern romanın bizdeki ilk örneklerine şahit olunmuştur. Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Rauf ve diğerleri romanlarıyla okuyucuları derinden etkilemişlerdir. Cumhuriyet döneminde Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin ve Refik Halit Karay bu vadide ölümsüz eserler bırakmışlardır. Cumhuriyet’ten sonra Peyami Safa, Ahmed Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir ve Tağrık Buğra gibi romancılar, farklı ideoloji mensuplarının döne döne okudukları yazarlar olmuşlardır. Bugün de en çok okunan edebiyat türler arasında roman başı çekmektedir. Dolayısıyla toplumu en çok etkileyenler arasında dün olduğu gibi bugün de yine romancılar bulunmaktadır. Peki romancıların, romanları dışında anlatacakları şeyler yok mudur? Tabii ki vardır. Röportajlar da bunların ifade yollarından biridir.

Gazeteci yazar ve edebiyat araştırmacısı Mehmet Nuri Yardım’ın son 15 yıl içinde görüştüğü 53 romancı ve araştırmacı, “Romancılar Konuşuyor”da bir araya gelmiştir. Hayatta olmayan romancılar, onlar üzerine araştırma yapan kişilerle yapılan röportajlarla tanıtılmıştır. Yazarlar, kendilerine yöneltilen sorulara cevap verirken edebiyat dünyasına girişlerini, ilk okudukları kitapları, kendilerini etkileyen yazarları, sanat ve edebiyat üzerine görüşlerini de anlatmışlardır. Edebiyatın diğer türlerine duydukları ilgi, merakı ve hatıraları bize bu romancıları daha yakından tanıma fırsatı vermektedir. Genel olarak farklı konular hakkında yapılan açıklamalar, Türk düşünce ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu bakımdan “Romancılar Konuşuyor” yaşayan yazarların duygu ve düşünce dünyalarını edebiyat tarihinde kalıcı kılmakla kalmaz, Türkiye’nin geçirdiği fikrî merhalelerini de yansıtır.

Roman okuyucuları, eserlerini okudukları yazarları bu kitapla daha yakından tanıma fırsatı bulabilmektedir. Peyami Safa, Kemal Tahir, Cengiz Dağcı, Faik Baysal, Necati Cumalı, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Gülten Dayıoğlu, Mehmed Niyazi, Sevinç Çokum, Yavuz Bahadıroğlu, Mustafa Miyasoğlu, Selim İleri, Hasan Kayıhan ve daha onlarca romancı bu kitapta, duygularını, düşüncelerini, ideallerini, hasretlerini ve projelerini anlatmışlardır. Umarız ki bu kitap romancıların, barış, özgürlük, adalet ve huzuru barındıran güzel dünyasının yaygınlaşmasına bir katkı sağlar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963