scorecardresearch.com Ressamın Bahçıvanıyla Marul Üzerine Sohbeti ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ressamın Bahçıvanıyla Marul Üzerine Sohbeti

Ressamın Bahçıvanıyla Marul Üzerine Sohbeti

Yazar : Henri Cueco

Sayfa Sayısı : 143

Yayınevi : KURALDIŞI YAYINCILIK

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Ünlü ressam Henri Cueco, bahçıvanıyla sohbetlerini kaleme alıyor. Parisli entelektüel bir ressamla hiçbir eğitimi olmayan, basit bir bahçıvan arasında gelişen sohbetlerin giderek derin bir dostluğa ve gerçek bir felsefe harikasına dönüşmesinin öyküsünü anlatıyor. Ressam, yaz aylarını sahibi olduğu kır evindeki atölyesinde ceviz kabuklarını, patatesleri, otları ve güneş ışığında parıldayan toz tanelerini resmederek geçirir. Demiryolları emeklisi yaşlı bahçıvan ise, özenle düzenlediği bahçesinde, gerçekten toprağa ait bir insanın sevdası ve bilgeliğiyle patates yetiştirir, ceviz toplar, otları biçer. Ressam ve bahçıvan gün geçtikçe derinleşen sohbetlerinde hayat ve hayata dair her konuda fikirlerini paylaşırlar: doğa, sanat, aşk, evlilik, cinsellik, çocuklar, büyük - küçük hazlar, seyahatler, din ve din adamları, hastalıklar, ölüm... bazen son derece basit ifadelerle veya üstü örtülü kelimelerle konuşsalar da, bu iki insan büyük bir cömertlik ve bilgelikle birbirlerine yüreklerini açarlar. Kitabı bitirdiğinizde, bahçıvanın size fısıldadığını duyacaksınız: "Yaptığınız her ne olursa olsun bahçenizin bakımını asla ihmal etmeyin" Gerçek ve mecaz anlamda.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963