scorecardresearch.com Putin’in Rusyası ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Putin’in Rusyası

Putin’in Rusyası

Yazar : Vladimir Putin

Sayfa Sayısı : 182

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


KGB’DEN DEVLET BAŞKANLIĞINA
Dünyanın En Güçlü Adamlarından Birinden Şaşırtacak Kadar Samimi İtiraflar
Küçük bir Rus erkek çocuğu... Annesiyle babası II. Dünya Savaşı sıra­sında açlıktan ölme tehlikesiyle burun buruna geldi, ailenin daha önce dünyaya gelen iki erkek evladı, savaş döneminin çetin koşullarında can verdi. Ha yatta kalan tek çocukları Vladimir Putin oldu. Komünizm döneminde küçük bir çocukken ailesiyle birlikte yerleştirildiği toplu konutta, zamanının çoğu merdiven sahanlığında fareleri kovalamakla geçti. Yeltsin’den devraldığı Rusya Devlet Başkanlığı yemin töreninde ise, Kremlin Sarayı’nın bir zamanlar çarların taç giydiği Andreyevkiy Salonu’nda kır­mızı halılar üzerinde gururla ilerlerken, Glinka’nın “Çar için Yaşam” operasından ezgiler çalınıyor ve adına 30 pare top atışı yapılıyordu.
EN BÜYÜK TUTKULARI: CASUSLUK VE JUDO
“Henüz lise birinci sınıftayken ajan olmak istiyordum. KGB’nin bizim bölgemizdeki bürosuna gittim ve isteğimi dile getirdim. Görevli memur, “Her çalışmak isteyeni buraya almadıklarını, ayrıca üniversite mezunu ol­mak gerektiğini” söyledi. Israrla “Hangi fakülte?”diye sorunca, “Hukuk, aldın mı şimdi cevabını” diyerek beni başından savdı, işte o günden itibaren hukuk fakültesine hazırlanmaya baş­ladım. KGB’ye girerken Stalin’in 1930’larda uyguladığı şiddet, baskı ve sürgüne gönderme politikalarından ha­berim yoktu. Casusluk filmleri ve romanlarının etkisi altındaydım.”
“SOVYETLERİN VATANSEVER EĞİTİM SİSTEMİNİN BAŞARILI BİR ÜRÜNÜYÜM!”
Putin 1990’larda Rus siyasi hayatındaki önlenemez yükselişini bu sözlerle açıklıyor. Ayrıntıları ise bu kitapta: Le­ningrad’da geçen çocukluğu, Doğu Almanya’nın Dresden kentinde KGB ajanı olarak çalıştığı yıllar, SSCB’nin yıkılışından sonra politikaya girmesi ve Yeltsin’in Putin’e hiç beklemediği bir anda Rusya Devlet Başkanlığını teklif ettiği gün...
-Açık söylemek gerekirse Boris Nikolayeviç, bu işe hazır mıyım ya da bu işi gerçekten istiyormuyum bilemiyorum. Bu çok zor bir kader...
-Buraya geldiğimde, benim de başka planlarım vardı. Ben de bu iş için ölüp bitmiyordum, ama şartlar başkanlık için mücadele etmeye zorladı beni. Bence sizin kaderiniz de bir karar vermeye zorluyor sizi. Ülkemiz o kadar da büyük değil. Altından kalkarsınız.
SSCB’NİN GÜNAHLARI VE ÇEÇENİSTAN ÇIKMAZI “Macaristan ve Çekoslavya’nın istilası birer hataydı. Bugün Doğu Avrupa ülkelerine hakim olan Rusya fobisinin kökü o günlere dayanıyor... Çeçenistan’daki aşırı sağcı militanları zapt etmezsek,


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin üçüncü toplantısına katılmak üzere İstanbul'a geldi.
Rusya Federasyonu gene­linde ikinci bir Yugoslavya kriziyle karşı karşıya kalırız. Rusya’nın bir nevi Yugoslavyalaştırılması olur bu... Ceçenistan’da saldırmıyor, kendimizi savunuyoruz biz.”
SSCB’NİN SON GÜNLERİ VE PUTİN’İN İCRAATLARINA UZMAN GÖZÜYLE BİR BAKIŞ
Tatar asıllı siyaset bilimci İlyas Kamalov’un çalışması, Putin’in yaşam öyküsünü ve politika anlayışını kendi ağ­zından aktaran bölümün yanı sıra; Çeçenistan savaşından Rusya’nın ABD, Avrupa Birliği, NATO ve Türkiye ile olan ilişkilerine; Gürcistan ve Tataristan üzerinde oynanan oyunlara ve 2004 Rusya Devlet Başkanlığı seçimleri arifesin­deki son gelişmelere kadar, modern Rusya hakkında öğrenmek isteyeceğiniz herşeyi içeriyor.

21. yüzyılın en güçlü dünya liderlerinden birinin şaşırtıcı yaşam öyküsünü merak eden ve Rusya ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
YENİ FİKİRLER ÜRETİLDİ’
Suriye’de barış ve istikrarın yeniden sağlanmasının hem Türkiye hem bölge hem de uluslararası toplum için hayati önemi olduğunu vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: “Görüşmede, bütün bunların Rus dostlarımızla ortak temennimiz olduğunu bir kez daha teyit etmiş olduk. Aramızdaki bu samimi diyalog, Türkiye-Rusya ilişkilerinin son dönemine damgasını vuran stratejik perspektifin doğal bir neticesidir. Bu perspektifin önemli bir boyutu, bölgesel sahiplenme anlayışımızdır. Bu stratejik vizyonun bölgesel huzur, refah ve istikrara katkı sağladığını düşünüyoruz ve Rusya ile ilişkilerimizi bu boyutuyla da önemsiyoruz.’’ Rusya Devlet Başkanı Putin ise Suriye konusunda Türkiye ile pozisyonlarının benzediğini ancak metotlarla ilgili bazı farklılıklar bulunduğunu söyledi. “Sayın Başbakan’la gerçekleştirdiğimiz görüşmede yeni fikirler üretilmiştir” diyen Putin sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu fikirler üzerinde çalışacağız. Bir ülkenin toprakların ateş açılıyorsa bu olayları görmemek çok zordur. Türkiye ve Rusya komşu ülkelerdir. Her ülkenin büyük sorumlulukları var. Bizim de sorumluluğumuz var. Çünkü Rusya sınırına da yakın yerlerde bu olaylar meydana geliyor. Türk dostlarımızla dayanışma içinde bulunacağız.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963