scorecardresearch.com NEDEN TÜRBAN ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
NEDEN TÜRBAN

NEDEN TÜRBAN

Yazar : Cahit Tanyol

Sayfa Sayısı : 183

Yayınevi : GENDAŞ KÜLTÜR

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim adamlarından ve saygın yazarlarından biri olan Cahit Tanyol bu kitabında, son yıllarda ''Türban'' ile simgeleşen aşırı siyasallaşma bir olguyu ele alıyor. Kitabın başlığında yer alan ''Türban'', semboller düzeyinde kabullenilmiş bir çatışma nesnesi. Prof.Tanyol da, bu kitabında, laikliği ve İslam Hukuku''nu incelerken, ''Türban krizi'' şeklinde somutlaşan bayağı ve kışkırtıcı söylemlerin iç yüzünü her fırsatta açığa vuruyor. Cahit Tanyol''a göre asıl temelli kavram karışıklığı ''Şeriat'' ve ''İrtica'' kavramlarında yoğnlaşan durumda. Bu kitap laisizm ve İslamiyet dolayımında geçmiş dönemlerden bu güne kadar oluşmuş, kemikleşmiş yargılar karşısında şiddetle gereksinim duyduğumuz bilimsel bakışı getiriyor. Tanyol''un eleştirisi bilimsel yöntem ve felsefi derinlikle gelişiyor. Ünlü sosyolog yazar bu kitabıyla bize, laik Cumhuriyet''i sıkıntıya uğratıp, yaşamsla bir kargaşa olarak toplumumuzun başını ağrıtan irrasyonel önerme ve girişimleri tarihin çöplüğüne atabilmenin yollarını gösteriyor. Yazar, bunun yanı sıra, insanın/toplumların bir gerçeği olan dini de keyfi nosyon ve kıstaslarla bir çatışma hattı haline getirmememiz gerektiğini geniş açıklamalarla vurguluyor. Son yıllarda yaşadığımız sorunlar bakımından, en önnemli ve gerekli yanıtları barındıran bir kitap.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963