scorecardresearch.com Memleket Meseleleri ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Memleket Meseleleri

Memleket Meseleleri

Yazar : Yalçın Çetinkaya

Sayfa Sayısı : 464

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Müzik eğitimi alan Yalçın Çetinkaya, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’de İslam Felsefesi alanında yüksek lisans yapmıştır. Gazetecilik ve dergiciliğin yanında, uzun yıllar çeşitli reklam ajanslarında metin ve seneryo yazarlığı yapmıştır. Bu kitapta, yazarın Yeni Şafak Gazetesi’nde yayınlanan “Memleket Meseleleri” başlıklı röportajları toplanmıştır. Yazar, bu röportajlar dizisiyle Yazarlar Birliği Röportaj Ödülü’ne ve Büyük Anadolu Gazeteciler Birliği Yılın Röportajcısı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Kitapta siyaset, sosyoloji, sanat, edebiyat, aşk, düşünce, tarih, ekonomi, reklamcılık, fotoğrafçılık, gezi, medya, mizah ve diğer güncel konularda toplam 43 röportaj yer almaktadır. Her röportajın başında, röportaj yapılan kişi ve röportaj hakkında bilgilendirici bir giriş yazısı vardır. Röportajlar, kendi alanında çok önemli isimler olarak kamu oyunun zihninde yer etmiş kişilerle yapılmıştır.; Ara Güler’le “Gerçeği Hayatın İçinden Çekip Alıyorum”, Nasuh Mahruki’yle “Dağcılık Bir İç Yolculuğudur”, Çetin Altan’la “Önemliler Değerlileri İmha Ediyor”, Nilüfer Göle’yle “Modernlik Bize Süzgeçsiz Geçti”, Zülfü Livaneli’yle “Müslüman Kültürünün Ürünüyüm” kitaptaki röportajlara birkaç örnek olarak sayılabilir.

Konuların ve konuşmacıların öneminin ötesinde, yazarın rahat ve hoş üslubu ve konuşmaların geçtiği doğal atmosfer röportajların birbiri ardından bir solukta okunmasını sağlar. Okuyucu, bir yandan yaşadığı ülkeyi yakından ilgilendiren konular hakkında bilgilenirken bir yandan da mesleklerinde parlak noktalara gelmiş önemli şahsiyetleri daha yakından tanır. Yazar, yaptığı konuşmalar hakkındaki izlenimini şu sözlerle ifade eder:

Bu kitaptaki konuşmaların her biri “içtenlikle” severek ve isteyerek gerçekleştirilmiştir. İçtenliğiniz konuşmacı tarafından hissedildiğinde, o da bütün içtenliğiyle size katılır; konuşma hiç bitmesin istersiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963