scorecardresearch.com Marx'ın Kapitalinin Oluşumu ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Marx'ın Kapitalinin Oluşumu

Marx'ın Kapitalinin Oluşumu

Yazar : Roman Rosdolski

Sayfa Sayısı : 608

Yayınevi : OTONOM YAYINCILIK

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bazı kitapları okurken yanından geçersiniz bazılarının da içinden geçersiniz. İçinden geçtiğiniz kitaplar sizin yolculuğunuzdur sözcükleri cümleleri kavramları yanınızdan akıp gitmez onlarla hemhal olursunuz durdurursunuz sorular sorarsınız konuşarak dost olursunuz. İşte Roman Rosdolskinin Marxın Kapitalinin Oluşumu kitabı dost bir kitaptır.
Hem iki paylaşım savaşını hem Ekim Devrimini hem devrimin kurşuna dizildiği dönemi hem faşizmin Nazi toplama kamplarını hem de yirminci yüzyılın ilk yarısındaki Marksist tartışmaları polemikleri birebir yaşayan Rosdolski kendi çıktığı Marx yolculuğuna sizi de götürür. Aynı anda iki yolculuğa çıkarsınız hem Rosdolskiye hem Marxa. Peki Rosdolskiyi Marxı yeniden okumaya ve yorumlamaya iten şey nedir Bunun yanıtını sanırım en iyi yine kendisi verir ve “Marksist kuramcıların…Hitler ve Stalin terörünün kurbanı olmasından” sonra “Marxın teorisini…siyasal pratik için canlı bir kaynak olarak görecek yeni bir neslin geleceği umuduyla” bu çalışmayı yazdığını belirtir.
Marxın Kapitalinin Oluşumu Marxın politik ekonomi teorisinin ve yönteminin izlerini sürer. Kapitaldeki kavramlar geriye dönük olarak Marxın Alman İdeolojisine Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkıya Artı Değer Teorilerine Felsefenin Sefaletine ve en önemlisi Grundrisseye gidip gelerek okunur. Rosdolski Marxın eserlerinin içinde gezerek bu kavramların ve kategorilerin gelişimlerini değişimlerini bağlamlarını kuruluşlarını ve ele alınış yöntemlerini hiçbirini atlamadan kendince haksızlık etmeden saptırmadan büyük bir titizlikle inceler. Bu incelemede en büyük vefayı ise Grundrisseye gösterir. Kitabının adının Marxın Kapitalinin Oluşumu olması okura hemen Kapitali çağrıştırsa da bu yanlış olmamakla birlikte Rosdolskinin çok kapsamlı bir Grundrisse okuması yaptığı açıktır. Batıda bile çok geç bir tarihte yayımlanmış olan Grundrissenin Rosdolski tarafından böylesine öne çıkarılmış olması Kapitalin bütün ciltlerinde analitik bir tarzda sunulmuş olan kavramların ve kategorilerin Grundrissede hepsi derinlemesine incelenmiş olmasa bile incelenirken kusursuz bir diyalektik yöntemle ele alınmasından ötürüdür. Bu anlamıyla Rosdolski bize Grundrisse okunmadan Marxın kavramlarını ve kategorilerini anlamanın hep eksik kalacağını anımsatır ve bizi okumaya davet eder.
Marxın değer artı değer sermaye emek ücretli emek meta değişim değeri kullanım değeri kriz üretim dolaşım yeniden üretim vb. bütün kavram ve kategorilerinin yine Marxın bütün eserleri içinde nerede nasıl ve hangi bağlamlar içinde ele alındığını bu kitapta bulmak mümkün. Bu yüzden Marxın Kapitalnin Oluşumu aynı zamanda çok ciddi bir Marksist referans kitabı niteliği taşımaktadır.
Öte yandan bu kitap Rosdolskinin iki dünya savaşı sonrasında ya akademiye sıkıştırılarak darlaştırılan ya da ekonomi politiğe indirgenerek sığlaştırılan Marksizmin içine girdiği krizin çözümü için attığı sessiz bir çığlıktır. Bu sessiz çığlık yirminci yüzyılın ikinci yarısında Marksizmin krizine Marksizmin içinden çözüm bulma arayışına girenler tarafından fark edilmiştir. Otonom Yayıncılık bu kitabı bu topraklarda Rosdolskinin sessiz çığlığına ses veren ve Marx üzerine muhabbet eden bir okumaya katkı sunmak üzere yayımlamıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Meslek Etiği'

  Yazar : EMEL BAHAR

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Meslek Etiği - EMEL BAHAR Ülkemizde 25.05.2004 tarih ve 5176 Sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması...
  Devamı...
 • 'Çarkçı Kemal'

  Yazar : SÜLEYMAN YEŞİLYURT

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Çarkçı Kemal - SÜLEYMAN YEŞİLYURT Kemal karabulut Kılıçdaroğlu; 1948 senesinde ikiz kardeşi Adil`le birlikte Tunceli`nin...
  Devamı...
 • 'Politikacı'

  Yazar : Bekir Öztürk

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Politikacı - Bekir Öztürk Bu kitaptaki çelişkilerin tamamına yakını, AKP resmi internet sitesinden alınan 25.000 sayfa...
  Devamı...
 • 'Alpay Kabacalı Kitabı'

  Yazar : Arife Kalender | Sabri Kuşkonmaz

  Tür : Güncel-Genel Konular


  İnsanoğlu aşağılık bir yaratık değil, aşağılanmaya dayanamayan bir yaratıktır. ” Yaşar Kemal Alpay Kabacalı;...
  Devamı...
 • 'Dağ Başında, Enkaz Altında'

  Yazar : Yılmaz Sevgül

  Tür : Güncel-Genel Konular


  1999 Ağustosu’ndaki Marmara depremi, Türkiye’de arama-kurtarma faaliyetinin bilinir, konuşulur hale gelmesini sağladı. AKUT, popülarite kazandı. Ama bu “olayı” aslında gerçekten ne kadar biliyoruz?
  Devamı...
 • 'Haykırış - Göç, Acı Ve Gözyaşı'

  Yazar : ORHAN KİLERCİOĞLU

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Haykırış - Göç, Acı Ve Gözyaşı - ORHAN KİLERCİOĞLU Silah sesleri duyuldu; tüfek dipçikleri ile kilitli kapıları kırdılar....
  Devamı...
 • 'Türkiye’nin İkinci Şansı'

  Yazar : Sara Gül Turan

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Türkiye’nin İkinci Şansı - Sara Gül Turan Son günlerde gelişen olaylarda sahte Atatürkçülerin fikri zafiyetlerini,...
  Devamı...
 • 'John F. Kennedy Suikastı'

  Yazar : CENK YÜCEER

  Tür : Güncel-Genel Konular


  John F. Kennedy Suikastı - CENK YÜCEER Çok az bilinen bazı gerçekler... - Gizli servisin geri çekilmesi - Şemsiyenin...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963