scorecardresearch.com Marksizm'le Feminizm'in Mutsuz Evliliği ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Marksizm'le Feminizm'in Mutsuz Evliliği

Marksizm'le Feminizm'in Mutsuz Evliliği

Yazar : Heidi Hartman

Sayfa Sayısı : 71

Yayınevi : AGORA YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Marksizm''le Feminizm''in ''evliliği'', İngiliz örfi yasasında tanımlanan kocayla karısının evliliğine benzer. Marksizm ile feminizm tek bir şeydir ve o tek şey de Marksizmdir.
Son zamanlardaki Marksizm''le Feminizm''i bütünleştirme girişimleri, feministler olarak bizim gözümüzde doyurucu değildir, çünkü bu çabalar feminist mücadeleyi, sermayeye karşı yürütülen ''daha büyük'' mücadelenin içine katmaktadır. Benzememizi biraz daha ileriye götürecek olursak, bizim ihtiyacımız olan, ya daha sağlıklı bir evlilik, ya da boşanmadır.


Feminist sosyalistler olarak, hem patriyarkaya hem de kapitalizme karşı mücadeleyi hedefleyen bir pratik örgütlemeliyiz. Bizim yaratmak istediğimiz toplum, karşılıklı bağımlılığın tanınmasının utançtan ziyade kurtuluş olduğu, bakımın, belirli bir kesimi ezen bir pratik değil, evrensel bir pratik olduğu ve kadınların erkeklerini somut özgürlüklerini desteklemekle birlikte, sahte özgürlüklerine destek oluşturmayı sürdürmedikleri bir toplumdur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Pkk’nın Çocuk Askerleri'

  Yazar : FARUK ARSLAN

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Pkk’nın Çocuk Askerleri - Faruk Arslan Baba ocağından dağa giden yolda tek engel vardı; Okul. PKK, küçük yaştaki...
  Devamı...
 • 'Komplolar Kitabı'

  Yazar : Doğan Gürpınar

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Doğan Gürpınar, komploların tarihini ve ideolojik kökenlerini incelediği çalışmasında, her şeyin aslında göründüğü gibi olduğu bir dünyanın kapılarını açıyor.
  Devamı...
 • 'Sayılarla Dünya'

  Yazar : Mitchell Symons

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Üzerinde yaşadığımız dünya büyüleyici gerçekler ve istatistiklerle dolu. Sayılarla Dünya, etrafımızda olan biteni sayılar aracılığıyla görmemizi sağlayarak, en etkileyici detayları gözler önüne seriyor.
  Devamı...
 • 'Geziye Giden Yol'

  Yazar : Özer Topçu

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Geziye Giden Yol - Özer Topçu BASIN BÜLTENİ Nenemin büyük mücadelesi sonrasında vazgeçilen muhacirliğin ardından...
  Devamı...
 • 'Kadını Kim Örttü?'

  Yazar : Ali Bulaç

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Kadını Kim Örttü? - Ali Bulaç Kadını kim örttü? Hayati bir soru bu… Allah kadını yarattı. Onu cevherlerle donattı. Sınırsız...
  Devamı...
 • 'Sermaye İmparatorluğu'

  Yazar : Ellen M.Wood

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Sermaye İmparatorluğu - Ellen M.Wood 2000’li yıllar boyunca yeni emperyalizm hakkında çok söylendi ve yazıldı; konunun...
  Devamı...
 • 'Sosyal Medyanın ABC’si'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Sosyal Medyanın ABC’si - Altı üstü 140 karakter bir şeyler yazıyoruz, eğlencemize bakıyoruz derken kitabı okudum,...
  Devamı...
 • 'Balyoz Kumpası - Balyoz Davasındaki Hukuk Skandalı'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Balyoz Kumpası - Balyoz Davasındaki Hukuk Skandalı - Bu kitapta 2010 yılında başlatılan “Balyoz Kumpası”nın kronolojik...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963