scorecardresearch.com Manga Bir Kültürel Direniş Aracı ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Manga Bir Kültürel Direniş Aracı

Manga Bir Kültürel Direniş Aracı

Yazar : Mehmet Korkut Öztekin

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Japon çizgi romanı Manga, global ölçekli popüler kültürün yeni fenomenlerinden biri. Mangalar, dinamik çizgileri ve güçlü anlatı evreniyle bütün dünyada şaşırtıcı genişlikte bir okur kitlesine sahip. Manga dendiğinde, hâkim çizgi roman anlayışından farklı bir şey kastedildiği hemen anlaşılıyor. Üslupsal duruşu, plastik kalitesi, çizgi romana özgü ardışıklık ilkelerinin kullanılış biçimi, görsel ve yazılı öyküleme sürecinden, konu seçiminden, yöntem ve uygulamaya kadar pek çok alanda tamamen kendine özgü oluşu, böylesine kesin bir tanımlamanın yapılmasına sebep oluyor. Çok satıyor, gündemde yer tutuyor ve taklit ediliyorlar. Mangalardan çizgi film uyarlamaları yapılması, iyi örneklerinin genç kuşak sinemacıların beğenilerini ve üsluplarını etkilemeleri, farklı alanlarda tartışılmaları kimseye şaşırtıcı gelmiyor. Çünkü karşımızda güçlü, cazip ve bereketli bir mecra var...
Mehmet Korkut Öztekin, manganın tarihine, takıntı, tepki ve beğenilerine odaklanarak, global başarısının nedenlerini irdeliyor. Heyecanlı, tutkusunu paylaşan, ehlivukuf olduğunu gösteren sabırlı ve mesafeli bir dil kullanıyor. Bazen Japon tarihine, kimi zaman siber punk edebiyata ve diğer fantastik türlere değinen, hikâyeleri maharetle tartışan akıcı ve derin bir denge tutturuyor.
Manga hakkında yazılmış çok iyi bir kitap...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Redhack'

  Yazar : Orhan Gökdemir

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Redhack - Orhan Gökdemir REDHACK MANİFESTOSU “Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun...
  Devamı...
 • 'Aşk Yüzyılı Bitti'

  Yazar : Nuran Yıldız

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Aşk Yüzyılı Bitti - Nuran Yıldız Aşk’ta, İş’te, Siyaset’te Yeni Zamanlar Aşk, dilimizin en yorgun sözcüklerinden...
  Devamı...
 • 'Çarşı'yı Ararım Abi!'

  Yazar : Haldun Açıksözlü

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Çarşı''yı Ararım Abi! - Haldun Açıksözlü ÇARŞI sahada! Oyun oynamakla izlemek arasında bir fark var mı? Varsa nedir? 90''lı...
  Devamı...
 • 'Etin Cinsel Politikası'

  Yazar : Carol J. Adams

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Bu kitapta ışık tutulan erkek şiddeti, kadın düşmanlığı, et yeme kültürü ve militarizm arasındaki bağlantılar, bugün de Carol J. Adams’ın yirmi yıl önce teşhis ettiği zamanki geçerliliğini koruyor.
  Devamı...
 • 'Yalan: Sanat Konuşmaları'

  Yazar : Ahmed Adnan Saygun (Yayına Hazırlayan: Seyit Yöre)

  Tür : Güncel-Genel Konular


  ...
  Devamı...
 • 'Cehaletin Rönesansı'

  Yazar : Özdemir İnce

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Cehaletin Rönesansı - Özdemir İnce CEHALETİN  RÖNESANSI OLUR MU, DEMEYİN. OLUR OLUR, BAL GİBİ OLUR. YENİDEN...
  Devamı...
 • 'Saftirik - 2014 Takvim'

  Yazar : Meltem Erkmen

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Saftirik - 2014 Takvim - Meltem Erkmen Türkiye’de ve dünyada gençlerin sevgilisi, kitapları 70 milyondan fazla satılan...
  Devamı...
 • 'Amik Ovası ve Yaklaşan Armegeddon Savaşı'

  Yazar : Ahmet Akgül

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Amik Ovası ve Yaklaşan Armegeddon Savaşı - Ahmet Akgül Ve "hayrül Makirin" olan, yani zalim hilekârların şeytani...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963