scorecardresearch.com Mahalli İdareler Maliyesi ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mahalli İdareler Maliyesi

Mahalli İdareler Maliyesi

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 306

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünya’da kamu maliyesinin yeniden yapılandırılması ve özellikle kamu harcamalarının etkin ekonomik ve verimli kullanılması konusu 21. yüzyılda çok önemli bir hale gelmiştir. Bu alandaki teorik tartışmalarda özellikle şeffaflık, hesap verilebilirlik ve yönetişim en önemli başlıklardır. Birçok devlet kamu mali yönetiminin yeniden yapılandırılması konusunda önemli mevzuat değişiklikleri yapmıştır. Türkiye de mevzuat değişikliğine gitmiş ve 2003 yılında 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu yerine 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanun, merkezi idare ile mahalli idarelerin mali düzenlemelerinde önemli değişikler meydana getirmiştir. 2005 yılından sonra da il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri, mahalli idare birlikleri ve genel bütçe vergi gelirlerinden mahalli idarelere pay verilmesi mevzuatında değişiklikler olmuştur.

M. Kamil Mutluer ve Erdoğan Öner, bu çalışmasında kamuoyuna yeterince yansımayan mahalli idareler maliyesindeki değişiklikleri ele alıyorlar. Kitapta, mevzuatta yapılan değişikler hem teorik hem de uygulama düzeyinde inceleniyor. Türk mahalli idareler mevzuatına tarihsel olarak yaklaşan bu çalışmada yabancı ülkelerdeki mahalli idare uygulamaları ve mevzuatları da ayrıntılı olarak tartışılıyor. Performans yönetimi gibi mahalli idarelerde yeni olan uygulamalar da açıklanarak bu konudaki boşluğun giderilmesi amaçlanıyor. Bu çalışma sadece mahalli idare çalışanları için değil, kamu maliyesi ve mahalli idareler maliyesi dersleri okutulan fakülte ve bölümler için de temel bir başvuru kaynağı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963