scorecardresearch.com Land of Diverse Migrations ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Land of Diverse Migrations

Land of Diverse Migrations

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 826

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ŞEBNEM KÖŞER AKÇAPINAR KELLY T.BREWER YADİGAR COŞKUN A.DİDEM DANIŞ AHMET İÇDUYGU SELMİN KAŞKA KEMAL KİRİŞÇİ RENK ÖZDEMİR JEAN-FRANÇOIS PEROUSE LEVENT SOYSAL CHERIE TARAGHI A.SİNAN TÜRKYILMAZ BİLGE YAĞMURLU DENİZ YÜKSEKER

Turkey, especially in Western Europe, has long been considered a country of emigration. Indeed many in Turkey have thought along these lines too. Yet, since the very days when the Turkish Republic was established in 1923, Turkey has actually been as much a country of immigration as it has been a country of emigration. Well into the 1960s emigration was mostly the out-movement of non-Muslims. Immigration constituted of people of “Turkish descent or culture” coming by and large from the neighboring Balkan countries. Both emigration as well as immigration were very much part and parcel of the nation-building process in Turkey and neighboring countries. It is emigration in the form of first “guest workers” in the 1960s and 1970s, followed by their respective families as well as asylum seekers and illegal migrants in the subsequent decades that earned Turkey its reputation as an emigration country. Today emigration from Turkey to EU countries has fallen significantly. Instead Turkish nationals are emigrating as contract workers, entrepreneurs, circular migrants, professionals, students and so-on, to the countries of the former Soviet Union, the Middle East and Central Asia and in lesser numbers to Australia, North America and even China as well as India. Simultaneously, the nature of immigration into Turkey has been dramatically transformed especially since the collapse of the Soviet Union. Asylum seekers, refugees, irregular and transit migrants, suit-case traders, students, professionals, retirees from Western European countries and migrant workers constitute this new form of immigration. In short, since the early twentieth century Turkey has become a land of diverse flows of ever changing forms immigration and emigration.

This collection reveals the diversity of Turkey’s migration experiences. It brings together the findings of empirical research projects on topics as diverse as the role of festivals in the formation of Turkish identity in Berlin, and the experiences of African migrants and asylum seekers in Istanbul. The book makes an important original contribution, and should help to dispel stereotypes on Turkey as just a source country for migrant workers for Western Europe.
Stephen Castles
Professor of Migration and Refugee Studies, University of Oxford, UK.An impressive achievement. A comprehensive and lively account of the field of migration studies in Turkey. The contributions deliver a decisive challenge to thinking of Turkey as an emigration country only. İçduygu and Kirişci frame the volume and offer a concise and clear view of historical trends, the current situation and future directions.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963