scorecardresearch.com Haber Çeviri Teknikleri (İngilizce-Türkçe) ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Haber Çeviri Teknikleri (İngilizce-Türkçe)

Haber Çeviri Teknikleri (İngilizce-Türkçe)

Yazar : Aynur Özgüt Tattersall

Sayfa Sayısı : 141

Yayınevi : ALANYA GACETECİLER CEMİYETİ YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İngilizce''den Türkçe''ye Haber Çevirisi El Kitabı, radyo, televizyon ve gazetelerin dış haberler servisinde çalışan aktif gazeteciler, İletişim Fakültelerinde gazetecilik öğrenimi gören geleceğin gazetecileri, İngilizce öğrenirken ek kaynaklara ihtiyaç duyan ve İngilizce-Türkçe çeviri yeteneğini geliştirmek isteyenler için oldukça kullanışlı ve yol gösterici bir el kitabıdır.
Bu kitapta, İngilizce''den Türkçe''ye açıklamalı ve uygulamalı haber çevirileri, haber çevisi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar, İngilizce''den Türkçe''ye haber manşetlerinden örnekler, İngiliz kurum ve kuruluşlarının Türkçe karşılıklarını bulacaksınız.
Türkiye''nin saygın haber ajansları ve gazetelerinin İngiltere muhabirlerinin deneyimlerinden faydalanılarak, çok titiz bir çalışma ve deneyim süreci içinde hazırlanan ve yurtdışında çalışan gazetecilerin karşılaştıkları sorunlar, edindikleri deneyimlerin aktarıldığı kitabın, özellikle İletişim Fakültesi öğrencileri ile deneyimli gazeteciler ve İngilizce ile ilgilenen her okura faydalı bir kaynak olacağını umuyorum.
Bir çok çeviri kitabında bulunmayan çok sayıdaki haber, sistemli bir çalışma sonucunda bu kitabın -kapsamına alınmıştır. Zengin örnekleriyle pratik yapma şansı tanıyan bu yeni ve çağdaş yardımcı kitabın, büyük bir açığı kapatacağı ve İngilizce ile ilişkili herkes için vazgeçilmez bir yapıt olacağı kanısındayım.
Kitapta yer alan ve rehber olacak örnekleri çalışarak, seçtiğiniz haberleri yavaş yavaş çevirmeye başlayarak, İngilizce haberleri kendi dilinizde yorumlama yeteneğine kısa sürede sahip olabilirsiniz.
»
Aynur Özgür

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963