scorecardresearch.com Göstergeler Ve Halimiz ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Göstergeler Ve Halimiz

Göstergeler Ve Halimiz

Yazar : Prof. Doç. Dr. Yusuf Devran

Sayfa Sayısı : 110

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Devran’ın kaleme aldığı Göstergeler ve Halimiz adlı kitap Anadolu Aydınlar Ocağı yayını olarak okuyucularıyla buluşuyor. Yazarın günümüz Türkiye’sinin problemlerini dil ve göstergeler üzerinden ele aldığı bu kitap temelde iki argüman etrafında şekillenmektedir: Birincisi göstergelerin, referanslarıyla bağlarının giderek zayıflaması ve muğlaklaşması nedeniyle birşey ifade edemez hale gelmesi, ikincisi ise içi boşaltılan göstergelere aşırı ölçüde ideolojik anlamlar yüklenerek kişisel veya kitle iletişiminde ciddi sorunlar yaşanmasıdır.
Göstergelerin referanslarını yitirmesi ve zihinsel çağrışım kabiliyetlerinin zayıflaması sonucunda zihinsel anlam haritamız çölleşmekte, canlılığını ve işlevini yitirmektedir. Bu nedenle toplum olarak geçmişimizi unutma ve geleceğimizi kurgulayamama tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu durumda toplum olarak “an”ı yaşamaktan başka seçeneğimiz kalmamaktadır.
Öte yandan göstergelere aşırı ölçüde ideolojik anlamlar yüklemeye çalıştığımız için göstergeleri kullanmak son derece zor ve tehlikeli hale gelmiştir. İdeolojiler de kendilerini açıklayan sembollere indirgendiği, bu sembollerle sınırlandırıldığı ve dahası maddi bir boyut kazandığı için herhangi bir ideolojiye sahip olmak için o maddileşen şeye sahip olmak yeterli görülmektedir. Dolayısıyla bir ideolojiye sahip olmak için belli bir düşünce sistemini özümsemeye ve benimsemeye gerek kalmamıştır. Dahası günümüzde yapılan ideolojik tartışmalarda da konuların felsefi boyutları değil maddileşmiş biçimleri ele alınmaktadır. Böylece sorunların kaynağına inerek belli bir çözüm üretmemiz giderek zorlaşmaktadır.
Neticede toplum artık değerlere, yaşam tecrübelerine ve bilgi düzeylerine göre değil onları ifade eden sembollere göre ayrıştırılmakta ve böylece göstergeler toplumsal ayrışmanın ve bölünmenin temel aracı haline gelmektedir.
Özetle Göstergeler ve Halimiz’in amacı bu ülkenin, toplumumuzun ve özelde bizlerin hikâyesini göstergeler ve söylemler üzerinden açıklamaya çalışmaktır. Kitapta yer alan başlıklardan bazıları şunlardır:

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963