scorecardresearch.com “Frankenstein’in Yazarı” Mary Shelley’nin Romancılığı ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
“Frankenstein’in Yazarı” Mary Shelley’nin Romancılığı

“Frankenstein’in Yazarı” Mary Shelley’nin Romancılığı

Yazar : Erinç Özdemir

Sayfa Sayısı : 157

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ünlü kadın hakları savunucusu Mary Wollstonecraft ile filozof William Godwin’in kızı ve dönemin önde gelen romantiklerinden Percy Bysshe Shelley’nin ikinci eşi olan Mary W. Shelley, son otuz yılda İngiliz edebiyat eleştirisinde keşfedilerek kadın romantizminin en önemli temsilcilerinden biri olarak sayılmaya başlamıştır.

Tanınmışlığını büyük ölçüde yazarı olduğu Frankenstein’a borçlu olan Shelley, romanlarında aydınlanma ve romantizm ekinlerinin kesiştiği ve çatıştığı ideolojik düzlemlerde eril romantizmi hem yücelten hem de sorgulayan söylemler yaratmayı bilmiştir. Bu nedenle Erinç Özdemir, Shelley’nin yazarlığını, romanlarındaki eril ve dişil romantizm öğelerinin çatışmasını, bunların romantizm, aydınlanma ve domestiklik açılarından nasıl biçimlendirildiklerini, romanların içerdikleri çok anlamlılık ve belirsizlikleri irdeleyerek inceliyor.

Oldukça ilginç bir aileden gelen, aynı ölçüde ilginç bir hayat süren ve hem eserlerinin –özellikle Frankenstein’ın-, hem de etrafındaki erkeklerin gölgesinde kalmış olan buruk bir yazarın dünyasına zorlu bir yolculuk niteliği taşıyan bu inceleme, Özdemir’in ışık tuttuğu konulara ilgili herkes için bir başucu kitabı haline geliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Cemaat İsterse'

  Yazar : Çağdaş Ulus

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Cemaat İsterse - Çağdaş Ulus Vatan gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus, Kalkavan soyadının karıştığı bir trafik kazasını aydınlatan...
  Devamı...
 • 'Akılcı İyimser : Refahın Evrimi'

  Yazar : Matt Ridley

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Akılcı İyimser : Refahın Evrimi Matt Ridley Önce doğru bir saptamada bulunalım: Eğer dünya bu şekilde devam ederse tüm...
  Devamı...
 • 'Gündelik Felaket Teorileri'

  Yazar : Marisha Pessl

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Gündelik Felaket Teorileri - Marisha PesslÇok okuyan değil, çok düşünen bilir… Kimi zaman göz önünde olanları görmek için...
  Devamı...
 • 'Çiftlikteki Elektrik Kaçağı TRT'

  Yazar : Mustafa Aşçı

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Çiftlikteki Elektrik Kaçağı TRT Mustafa Aşçı Bir kamu kurumunu yöneten çapulculara karşı bir direnişçinin mücadelesi...
  Devamı...
 • 'Bu Öğrencilere Bu İşi mi Öğrettiler'

  Yazar : Gökçer Tahincioğlu, Kemal Göktaş

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Bu Öğrencilere Bu İşi mi Öğrettiler - Öğrenci Muhalefeti ve Baskılar Gökçer Tahincioğlu, Kemal Göktaş “Şimdi ben merak...
  Devamı...
 • 'Utanç Duyuyorum!'

  Yazar : Fethiye Çetin

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Utanç Duyuyorum! - Hrant Dink Cinayetinin Yargısı Fethiye Çetin Hrant Dink''in avukatı Fethiye Çetin, Utanç Duyuyorum!...
  Devamı...
 • 'Dersim'i Parantezden Çıkarmak'

  Yazar : Derleme

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Dersim''i Parantezden Çıkarmak - Dersim Sempozyumu’nun Ardından Dersim, son yıllarda Türkiye’nin yakın tarihinin en...
  Devamı...
 • 'Gençlik Halleri'

  Yazar : Demet Lüküslü – Hakan Yücel

  Tür : Güncel-Genel Konular


  Bu kitap içinde yer alan makaleler, farklı açılardan 2000’li yıllardaki gençlik hallerine odaklanırken gençlerin 2000’li yılları birbirinden farklı deneyimleme hallerini dört eksende (sınıf, kimlik, kültür ve siyaset) mercek altına almaktadır.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963