scorecardresearch.com Ermeni Soykırımı Tartışmaları ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ermeni Soykırımı Tartışmaları

Ermeni Soykırımı Tartışmaları

Yazar : Dr. Recep Cengiz

Sayfa Sayısı : 186

Yayınevi : E YAZI YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk–Ermeni çatışması, Ermeni etnik milliyetçiliği kaynaklı, Türkleri "vatansız" bırakma korku ve kaygısının ortaya çıkardığı dehşet verici sosyal bir sorun olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ancak, söz konusu sorun, Birinci Dünya savaşı sürecinde müslüman unsurların intikam teröründen Ermeni etnik kimliğinin kurtarmak amacıyla Ermenilerin tehcire tabi tutulması ile anlam kazanmıştır.


Osmanlı toplumu, tehciri bir fırsat olarak değerlendirip devlete olan güvene/beklentiye dayanan gecikme ile uzun süredir maruz kaldığını düşündüğü Ermeni şiddetini, kendi enformel oluşumları ile önleme/engelleme gayreti içine girmiştir. Bu nedenle, Müslüman unsurların ölümlerinin başlıca nedeni Osmanlı devleti; Ermeni ölümlerinin müsebbibi ise dönem içinde Osmanlı toplum sisteminde yer alan ve Ermeni unsuru ile birlikte aynı coğrafi paydaşlığı bulunan yerel unsurlar olmuştur. Recep Cengiz bu kitabında çeşitli sosyalleştirici araçlar vasıtasıyla Türkiye'de Ermeni ölümlerinin sorumluları arasında gösterilen bazı alt kültürlerin/grupların "toplumsal bilincinde yeni bir Ermeni tarihi inşa etme ve yeni bir Ermenistan/büyük Ermenistan oluşturma projesine yönelik ikna, yönlendirme ve manipülasyon girişimlerine dikkat çekmek istemektedir. e değerlendirilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963