scorecardresearch.com Ege Rüzgârları ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ege Rüzgârları

Ege Rüzgârları

Yazar : Sefa Taşkın

Sayfa Sayısı : 118

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bugün Anadolu''nun kültür değerleri ile ilgili yüksek sesli sorular sormanın zamanıdır.

Kentler güzeli Bergama''nın Zeus Sunağı Berlin''de ne arıyor?
Ünlü Efes’in anıtsal heykelleri Viyana saraylarında yaşıyor mu?
Menderes Magnesiası''nın duvar kabartmaları Paris''in Louvre Müzesi''ne hiç yakışıyor mu?
Uşak''ın höyüklerinden ABD''ye kaçırılan Karun Hazineleri''nin Metropolitan Müzesi''nde işi ne?
Geometrinin babası Tales''in kenti Milet''in koskoca pazar yeri binası, o görkemli belediye binasının girişi Berlin''de "Bergama Müzesi"nde nemden çürümüyor mu?
İnsanlığın heykelcilikte ulaştığı doruk noktalardan biri olan, Bergamalı yontucuların yaptığı "Galatlı Savaşçı" heykeli Roma''da zengin İtalyan kültürüne ne katıyor?

Ya, "Balıkçı"nın ısrarla geri istediği British Museum''daki Mozole''nin kabartmalarının hali nicedir? Binlerce yıl Halikarnas''ın, Bodrum''un sıcak toprağına alışmış mermerler soğuk Londra''da üşümüyor mu?
Çanakkale''nin Truvası''ndan kaçırılan, Schielman''ın altınları denen hazine Almanya''da hangi izbede saklanıyor?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963