scorecardresearch.com Çıldırının Anaforunda : Gog ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çıldırının Anaforunda : Gog

Çıldırının Anaforunda : Gog

Yazar : Giovannı Papını

Sayfa Sayısı : 539

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


20. yüzyılın aykırı entelektüelinden günümüz kozmopolit medeniyetinin tuhaf, marazî, belki de korkunç vesikası. İnsanlık düşüncesinin vardığı son nokta Gog’un Einstein’a söylettiği, ünlü bilginin tek alan göreceliği adını verdiği keşfini basitçe ifade eden “Bir şey kıpırdıyor” cümlesinden ibarettir. “İnsan bilgisinin en yüksek ve en olgun yemişi basit bir muşmula ise kabahat benim değildir. Birleştire birleştire nihayet inanılmayacak kadar sade birşeye varmamız gerekiyor.”

KİTAP HAKKINDA
Gog’un trilyoner kahramanı akıl hastanesine düştükten sonra anılarını yazar. Çağın bütün düşünce akımlarını öğrenme tutkusuyla yanıp tutuşan Gog, Lenin’den Picasso’ya ve Einstein’a kadar 20. yüzyılın birçok ünlü siyasetçi, sanatçı ve bilim adamına milyarlarca para vererek bildiklerini onların ağzından dinlemek ister. İnsanlığı, doğayı, hıristiyanlığı, kısacası dünyayı kurtarmak isteyen dahiler, bu yarı vahşi, saf , cahil ve zengin iş adamına başvurur. Gog, onayladığı fikirlerin uygulanması için milyarlar harcar, ancak sonuç her zaman fiyaskodur. Bir havuzu parayla doldurup içinde yüzmüş, New York’un ortasında geniş bir arazi alıp içine bütün dinlerin kutsal mekanlarını yaptırmış, bir devlet satın almış bir adamın beklenmedik olaylar, denizaşırı seyahatlar, bilimsel araştırmalar ve çılgınlıklarla dolu öyküsü.

YAZAR HAKKINDA
Avangard polemiklere yol açarak 20. yüzyılın başında adından en çok sözettiren entellektüellerden biri olan Papini gazeteci, eleştirmen, şair ve romancıdır. Yaşamı I. Dünya Savaşı’nın ölümcül arenasına girmek üzere olan nesli yansıtır. Bujuvazi karşıtı başkaldırı ideolojisini yaşama geçirmeye çalışan bir provokatör; aynı zamanda da arkaik ve basit yaşam tarzına dönüşü arzulayan bir şairdir. Geleneğin yıkılmasını ve yeni neslin yeni bir başlangıç yapmasını savunan Papini’nin ideolojik gelişimi paradokslarla doludur: Başlangıçta milliyetçilik karşıtı, sonra faşizm destekçisi; başlangıçta şüpheci daha sonra Roma Katolik kilisesi mensubu. Bir yandan İsa’nın yaşamını yazmış, öte yandan Şeytan’ın tarihini. Roman, kısa öykü, felsefe, kuram ve edebiyat eleştirisi üzerine seksenin üzerinde eseri vardır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963