scorecardresearch.com Cahit Zarifoğlu ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu

Yazar : Alim Kahraman

Sayfa Sayısı : 148

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk şiirinde büyük bir mizaç olarak beliren Cahit Zarifoğlu’nun şiiri her farklı bakışa yeni perspektifler sunacak zenginlik ve derinlikte olduğunu ortaya koydu. Yaşadığı dönemde, yaratıcı kişiliğinin şiire getirdiği sürprizler, farklı edebiyat anlayışlarım ortak bir dikkat noktasında buluşturucu etkiler uyandırmıştı. Ölümünün ardından geçen on altı yıl, Zarifoğlu şiirinin tazeliğini koruduğunu, yeniliğinin sadece dönemsel bir dil tadı farkından kaynaklanmadığını gösterdi. Edebiyattaki yeri daha güçlü temellerle sağlamlaştı. Öyle ki, şiir değerlendirmelerinde artık bir ölçü olacağından hareketle, adına şiir ödülü konuldu.

Cahit Zarifoğlu / Yürek Safında Bir Şair kitabı, bu ödül girişimiyle ödevli olanların mütevazı çabasıyla ve yazı sahiplerinin özverili ilgileriyle ortaya çıktı. Bütüncül bir yaklaşımla Cahit Zarifoğlu’nun sanatçı kimliğine ve şiiri başta olmak üzere ardında bıraktığı yapıtlarına eğilmeyi amaçladı.
Bir “Sunuş”la başlayan kitap dokuz bölümden oluşuyor.

Şairin Hayatı; Zamandizin
Şiirler ve Çeviriler / Talat Sait Halman
Hayat ve İzlenimler / Rasim Özdenören
Eserler ve Yankılar II Şiir: İlhan Berk; Selim İleri; Nursel Duruel; Kamil Eşfak Berki; Turan Koç; Alim Kahraman;Yılmaz Taşçıoğlu; Mehmet Can Doğan; İhsan Deniz; Ömer Erdem; Levent Dalar
Bir Roman Tasarısından Bölümler: Cahit Zarifoğlu
Mektuplar: Cahit Zarifoğlu’nun asker olarak bulunduğu Sarıkamış ve Kıbrıs’tan Nazif Gürdoğan’a yazdığı mektuplar
Anıların Işığında: Alaeddin Özdenören; Nazif Gürdoğan; Kemal Kahraman; Seyfettin Ünlü
Eserler ve Yankılar II / Düzyazının İzinde: M. Fatih Andı; Ömer Say; M.Ruhi Şirin; Mehmet Maraşlıoğlu; İlhan Kutluer; A. Haydar Haksal; Hasan Akay
Yazılanlar ve Yansıyan / Zamandizin: (Haz.: Rıdvan Çınar)
Cahit Zarifoğlu’nun Dergi ve Gazetelerde Yayınlanan Şiirleri; Hikayeler; Hakkında Yazılanlardan Seçmeler

Bu kitabın şairi anmak için iyi bir vesile olacağını düşünüyor; onun eserini aydınlatma yolunda yeni görüşler geliştirecek kuşaklara katkılar sağlayacağını umuyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963