scorecardresearch.com Bir Ulu Rüyayı Görenler Şehri Üsküdar ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Ulu Rüyayı Görenler Şehri Üsküdar

Bir Ulu Rüyayı Görenler Şehri Üsküdar

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir Ulu Rüyayı Görenler Şehri Üsküdar adlı albüm, Üsküdar Belediyesi tarafından deneyimli bir yayın kadrosuna hazırlatıldı. Albümü yayına hazırlarken Üsküdarlı dostların fotoğraf arşivlerinden yararlanıldı. Fotoğraflardaki mekânları tespit etmek ve arşivimizde o fotoğraftaki mekâna ait hatıralardan uygun metinleri araştırıp yerleştirmek için giriştiğimiz yoğun çalışma süreci, bize büyük bir keyif verdi. Bir yandan yüzlerce fotoğrafın arasından görüntü kalitesi çok iyi olan kareleri seçmeye, diğer yandan da kaybolan bir zamanların tarihi dokusunu gözler önüne getiren karelerle, hatıralardan fotoğra?arla örtüşen metinleri toparlamaya çalıştık.

Üsküdar, which was the capital of the Eastern Roman Empire for centuries had been the ?rst calling point for the Persians, Arabs, Germans, French and the Crusaders who wanted to conquer Istanbul. One hundred and ?ve years before Istanbul was conquered Üsküdar became a part of the Ottoman territory.
Before the conquest of Istanbul by Fatih Sultan Mehmet in May 29, 1453, Üsküdar resembled a small Anatolian town but it showed swift development after the conquest and the essences of this place, which had the texture of a city, became apparent. Üsküdar was literally rebuilt during the time of Fatih who settled some of the Turks, that were under mandatory migration, in Üsküdar and by building a bedesten (covered bazaar) in the pier square he energized the commerce. Starting in the sixteenth century the Ottoman Üsküdar was adorned with ninety-one mosques, ?fty-one tekke’s (dervish lodge), twelve public baths, eleven caravansaries, two soup kitchens, seven madrasas, two hundred and sixty fountains, ?ve large wharfs, two hospitals, two menzilhane’s (rest and animal exchange areas), tabhane’s (poorhouse), children’s schools, libraries, darulhadith (places where the sayings of the Prophet Muhammed –peace be upon him-were taught), sebil’s (places where the need for water was provided for free), postal services and many palaces, waterside mansions and the lodges of many Sultans, pashas and government of?cers.
Üsküdar is actually a miniature Anatolia and at the same time a gateway to Europe. As many developments in technology and art came from the West, the art of photography quickly caught on and entered Anatolia from this gate and from there the Eastern World. A couple of years after photography’s invention Üsküdar started to be seen in pictures. As passionate admirers of Üsküdar we gathered all the faithfully kept photographs, cards and writings about this beautiful place and brought them together for you. We wanted to share these pictures and writings which had been stored in chests, albums, archives, articles and personal collections to share ?rstly with dwellers and admirers of Üsküdar and secondly with the whole world. Thus, this album is a work of passion, which we wish to share.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963