scorecardresearch.com Avrupa'da Demokrasi Üzerine Düşünceler ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa'da Demokrasi Üzerine Düşünceler

Avrupa'da Demokrasi Üzerine Düşünceler

Yazar : GIUSEPPE MAZZINI

Sayfa Sayısı : 135

Yayınevi : Turkuvaz Yayıncılık

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • 19. yüzyılın önde gelen siyasal yazarlarından biri olmasına rağmen 20. yüzyılda hak ettiği ilgiyi göremeyen italyan düşünür Giuseppe Mazzini''nin Avrupa\la Demokrasi Üzerine Düşünceler adı altında toplanan makaleleri, bugünün Avrupa haritasına dair öngörüler içeren ve Avrupa''nın bir konfederasyon biçimindeki birliği fikrini ortaya atan ilk metinlerdendir. Yeni italya isimli devrimci örgütün kurucusu olan Mazzini, uzlaşmaz cumhuriyetçi kimliğiyle italyan devletlerini yabancı egemenliğinden kurtararak cumhuriyet yönetimi altında birleştirmeyi amaçlamıştır. Komünist Manifesto ile aynı dönemde, ingilizce olarak kaleme alınan bu makalelerinde Mazzini, kolektif çıkarla bireyin çıkan dengelenmediğinde sonucun ya diktatörlük ya da ezilen sınıfların durumunun iyice kötüleşmesi olacağının altını önemle çizer. Doğumunun 200. yılında Giuseppe Mazzini''nin Avrupa''da Demokrasi Üzerine Düşüncelerinin Türkçe olarak yayımlanmasının, "Avrupa Birliği'''' fikrini ortaya atan, 19. yüzyılda istanbul''daki italyan Hayriye Cemiyeti ile mektuplaşacak kadar Türkiye ile ilgili olan öncü bir düşünürün Türkiye''de de tanınmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Giuseppe Mazzini''nin Avrupa''da Demokrasi Üzerine Düşüncelerini Mazzini küratörü Prof. Salvo Mastellone''nin önsözüyle okurlarımıza sunuyoruz.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963