scorecardresearch.com Amerika Birleşik Devletleri Anonim Şirketi ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Amerika Birleşik Devletleri Anonim Şirketi

Amerika Birleşik Devletleri Anonim Şirketi

Yazar : Cumhur Aksel

Sayfa Sayısı : 308

Yayınevi : BOZ KİTAP

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


AÇIKLAMA:
Bu kitap, Batı Düşüncesi''nin zirve noktası sayılan Amerika Birleşik Devletleri''nin insanlıktan uzaklaşma sürecini özetleyen bir çalışmanın ilk—doğum—bölümüdür.
Eski koloniciliğin zaman içinde hangi aşamalardan geçerek emperyalizme dönüştüğüne tanıklık ederken ''nasıl emperyalist olunur?'' sorusunun da cevabına ulaşmaktadır.
Bu kitap, Batı Düşüncesi''ni kotaran Aydınlanma felsefesinin köşetaşlarını dizerken, hem ''antiemperyalist'' hem de ''Aydınlanmacı'' olunamayacağını; bunda ısrar etmenin bir açmaz, bir abesle iştigal olduğunu gösterir. Dolayısiyle, bugüne kadar cevapsız kalan ''emperyalizm nasıl sonlanacak/sonlandırılacak'' sorusunun temelinde bu çözümsüzlüğün yattığını belirler.
Bilimselik iddiası taşımayan bu kitap, resimler, haritalar ve şemalarla beslendi; okumayı rahatlatmak için ironiyle desteklendi.
Sadece metinler de okunsa veya sadece resim, şema ve haritalar ile onların açıklamaları da izlense, anlaşılabilsin diye düzenlendi.
Ve ne yazık ki bu kitabın—yedi yıl önceye dayanan—projesinden başlayarak temel bölümlerinin, ana parçalarının saptanıp da bir plana bağlanması sürecinde Türkiye, tarihinde olmadığı kadar derinden ABD''ye bağlandı...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963