scorecardresearch.com Ağıt "Ararat'tan Ve Ağrı'dan Yükselen Çığlık" ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ağıt "Ararat'tan Ve Ağrı'dan Yükselen Çığlık"

Ağıt "Ararat'tan Ve Ağrı'dan Yükselen Çığlık"

Yazar : Müjgan Tekin

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : GALATA YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Doksanlı yaşlarındaki Sirarpi Nine’nin, oymalı sandukasının açılmasıyla ömürlük bir gizli aşk, zamanı hızla geri sarar.
Kendisi toprağa gömülmüş de, sırtı, boynu ve ayağı açıkta kalmış, yürüyüş halinde bir dev hayvan heykelini andıran o kocaman görüntünün çocuk yüreğine salık verdiği endişeye benzer bir duygu yayılır Erivan’a. İki yanında da tıpkı kendine benzer, ikişer yavrulu ejder kayası... Bizi yutacak diye korktuğumuz taş parçası. Vaktiyle ifrit bir ejderha imiş, yanındakiler de onun yavruları, öyle derdi büyükler. Meğer eski zamanlarda o ejderler Harput’u yutmaya gelmişler de şehirde herkes korkmaya başlamıştı. Efsane buydu ya, ete kemiğe bürünmüş ejderhalar gerçekten yutabilir miydi Harput’u? Ya ejderhalar yıllar sonra yeniden ortaya çıkıp Karabağ’ın üstüne çöreklenebilir miydi?
Müjgan Tekin üçüncü  romanında üç zamanlı bir öyküyü kaleme alıyor.  
Neden sonuç  ilişkileri kurularak aklanan katliamlar, ayrılıklar, ölümler… “Ermenilerin bir kısmı, Çarlığın kışkırtmasına uyup silahlanıp çete kurmasalardı tehcir kanunu çıkmayacak, onca Ermeni ölmeyecekti”, “Türkler zamanında Ermeni’leri Anadolu’dan koparmasaydı, Azeriler biz Türk’üz demeseydi, Hocalı olayları yaşanmayacaktı.” Hep bir kılıf vardı. İnsanlığın kaybedilmesi için hep bir kılıf vardı. Oysa acı aynı acıydı. Ortak acıydı. Tüm bu sonu gelmez olmasaydılar her iki taraftan alıp götürmeye devam ediyor. Müjgan Tekin “Ağıt; Ararat’tan Ağrı’ya Yükselen Çığlık” romanı ile herkesi bir kez daha durup düşünmeye davet ediyor.  
1915’te Türkiye’de yaşanan olaylarından sonra bir Ermeni kızı Türkleşmiş, 1990’lı yılların başında Karabağ’da yaşanan olaylardan sonra bir Azeri kızı Ermenileşmiş. İnsanın dilini, dinini, ulusunu seçme şansı yoktur. Bir Ermeni kızı, Türk bir ailenin yanında Türkleşebiliyordu. Bir Türk kızı da Ermeni bir ailenin yanında Ermenileşiyordu. Herkes kendine bu soruyu sormalıydı. Nefret ettiğim bir toplumun üyesi olarak doğabilirdim. O zaman düşman şimdi ait olduğum toplum mu olurdu? Sır burada saklıydı.
Müjgan Tekin 12 Eylül 1980 İstanbul’da doğdu. Eylül Fırtınasının en şiddetli günlerinde büyüdü. Çemberin içinde olmayı reddetti.
TV8’de 2003 yılında “Kafkaslarda Politik Bir Satranç Ustası: Rıza Oğlu Haydar Aliyev” belgeselinde yönetmen yardımcılığı yaptı. Ardından TRT’ye geçti. 2004 Haziran ayından 2008 Mayıs ayına kadar TRT–1 ve TRT’nin diğer kanallarındaki tekrarlarıyla ekranda olan  Sınırlar Arasında Programında araştırmacılık ve metin yazarlığı yapmaya devam etti.
Aynı  zamanda sinema ile ilgili dergilerde yazıları yayınlanmaya başladı. Çeşitli dergiler için de röportajlar ve dosyalar hazırladı.
Şu sıralar ikinci Romanı “Raman Petrol Kartalları”nın sinemaya uyarlama çalışmaları halen devam ediyor.
İlk romanı “Çöldeki Balıklar”da ilk işaretini veren ve genç kuşak romancılarımızda az rastlanan ‘gerçekçilik’ akımının özelliklerini taşıyan İkinci romanı Raman Petrol Kartalları’nda ise Türkiye’nin ve Dünya’nın bugünlerini etkileyen, yarınlarına yön verecek olan, bir geçmiş zaman öyküsünü kaleme aldı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963