scorecardresearch.com 5 Kişilik Bufet - 5 Person Bufet ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
5 Kişilik Bufet - 5 Person Bufet

5 Kişilik Bufet - 5 Person Bufet

Yazar : Deniz Gül

Sayfa Sayısı : 104

Yayınevi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“5 Kişilik Bufet”, Deniz Gül’ün 2009’da yazmaya başladığı aynı başlıklı şiirsel bir metinle başlayan çok etaplı bir proje. Sanatçı, 5 kişilik bir performans şeklinde kaleme aldığı metni, ARTER’de mekânsallaştırıyor. Küçük iktidar ile büyük iktidar, iç ve dış arasındaki gerilimi merkezine alan “5 Kişilik Bufet”te yapıtın taşıyıcı gövdesini, izleyicinin içlerine girebileceği 5 parça mobilya oluşturmakta: Vitrin, Gardrop, Kasa, Tabut ve odalaştırılmış bir Kapı. Birer anıt-nesne şeklinde ARTER''in 4. katında yanyana dizilen mobilyalarıyla “5 Kişilik Bufet”, toplumsal olduğu kadar bireysel, güncel olduğu kadar tarihsel, aynı zamanda politik ve psikolojik bir alanda, iktidar kavramı üzerinden kimlik sorunsalını ele alıyor. Deniz Gül, “5 Kişilik Bufet”te, içine sadece bir insanın sığabileceği anıtlaşmış mobilyalar aracılığıyla, bireysel belleğinin izini daha geniş, toplumsal ve politik bir bellek içinde arıyor.

Serginin kitabı İlkay Baliç editörlüğünde Esen Karol tarafından tasarlandı. Kitapta
“5 Kişilik Bufet”in ARTER’deki yerleştime fotoğraflarına, Bejan Matur’un sanatçıyla yaptığı bir söyleşi ve sergi küratörü Emre Baykal’ın kaleme aldığı metin eşlik ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963