scorecardresearch.com 2011 Ajanda / Kalabalıklar ve Tüm Güncel-Genel Konular Kitapları Radikal Kitap'ta!
2011 Ajanda / Kalabalıklar

2011 Ajanda / Kalabalıklar

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Güncel-Genel Konular

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hrant Dink Vakfı’nın 2010 tarihli ilk ajandasının teması Ermenistan’dı. Türkiye’de pek bilinmeyen Ermenistan’a başka türlü bir gözle bakmayı denemiştik. “Başka türlü” bakmayı “Kalabalıklar” temasıyla sürdürmek istedik bu yıl. Muktedirlere karşı ezilenlerin sözünü tarih sahnesine çıkaran, dayanışmayı, diğerkâmlığı, cesareti ve direnişi yücelten kalabalıklar. Dünyayı değiştiren, daha hızlı dönmesini sağlayan. Umut aşılayan ve ilham veren. Ajandanın sayfalarında Woodstock, Kanlı Pazar, Plazo de Mayo anneleri, 23 Ocak 2007, Apartheid karşıtı mücadele, Kristal Gece, Irak savaş karşıtı yürüyüş, Spartacus köle hareketi, Turuncu Devrim, Sufrajetler, Kadife Devrim, Newroz, Tuz yürüyüşü, Theo Van Gogh, 24 Nisan 1965 Yerevan, Kiremit Günü, Mayıs 1968 Paris, Cumhuriyet mitingleri, Saygon’daki keşişler, Kumkapı eylemi, Tiananmen Meydanı, Vietnam savaş karşıtı eylemler, 15-16 Haziran 1970, Rusya’da Kanlı Pazar, Onur yürüyüşleri, Sivas Katliamı, Fransız Devrimi, Hypatia, Paris Komünü, “Dayanışma” Hareketi, Washington’da yürüyüş, Azadi Meydanı, Madrid gösterileri, Sakat hakları hareketi, 6-7 Eylül, Allende, Prag Baharı, Kürtaj hakları, 1908 Devrimi, 350 Hareketi, Köylü ayaklanmaları, Larzac, Şarkı Devrimi, Berlin Duvarı’nın yıkılışı, İsrail ve Filistin için barış çağrıcıları, Seattle, Devrim meydanı, Sedir Ağacı Devrimi, 2008 Yunanistan ayaklanmaları, Göçmenler, Roddney King İsyanı ve “We Are The World” hakkında yazılar bulacaksınız.
“Kalabalıklar” ajandası Türkçe, Ermenice ve İngilizce üç dilli olarak hazırlandı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963