scorecardresearch.com Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) Hakem Kararlarına Karşı Hukuki Başvuru ve Tüm Genel Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) Hakem Kararlarına Karşı Hukuki Başvuru

Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) Hakem Kararlarına Karşı Hukuki Başvuru

Yazar : Yalçın Torun

Sayfa Sayısı : 159

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Genel Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünya Bankası 1965 yılında uluslararası doğrudan yabancı yatırımları artırmak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımları teşvik etmek için, “ICSID Sözleşmesi” veya “Washington Sözleşmesi” olarak bilinen uluslararası sözleşme ile Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezini (International Center For The Settlement of Investmen Disputes (ICSID)) kurmuştur. 2010 yılı Ocak ayı dikkate alındığında toplam (157) devletin ICSID Sözleşmesine taraf olduğu görülmektedir. Türkiye de, 1988 yılında Sözleşmeye taraf olmuştur. Sözleşme ile kurulan Merkezin görevi yatırımı kabul eden devlet ile yabancı yatırımcı arasındaki uyuşmazlıkların çözümünü sağlamaktır. Yabancı yatırımcı, uyuşmazlık çıktığında uyuşmazlığın yatırımı kabul eden devlet mahkemeleri dışında, tarafsız, uzman bir kadro tarafından kısa sürede çözüme kavuşturulmasını ve çözüm sonunda elde ettiği kararın icra edilebilir olmasını beklemektedir. Bu beklentiler karşılandığında yatırımcı için güvenli bir ortam sağlanmış olacaktır. ICSID Sözleşmesi ile kurulan Merkez, tarafların beklentilerine cevap verecek uzlaşma ve kurumsal tahkim hizmetlerini sunmaktadır. Merkez tarafından sunulan kurumsal tahkim hizmeti tarafların seçtikleri hakemlerden oluşan ICSID tahkim heyetlerince gerçekleştirilmektedir. Çalışmamızın kapsamı,– ICSID tahkim heyetlerinin kurulusu, heyetlerin verdikleri kararların nitelikleri ve nevileri ile bu kararlara karsı başvurulabilecek hal çarelerinin (hukuksal yolların) neler olduğudur. ICSID hakem heyetlerince verilen kararlara karsı başvurulacak hukuki çareler sınırlı sayıda olup, (karar tashihi ve ek karar, kara düzeltmesi, kararın yorumu ve iptali) çalışmamızda detaylı olarak incelenmiştir. ICSID tahkim heyetlerince verilen kararlar yerel mahkemelerin incelemesine diğer bir ifadeyle tanıma ve tenfiz usulüne tabi tutulmamaktadır. Türkiye (73) devlet ile ayrı ayrı imzaladığı iki taraflı yatırım sözleşmelerinde Merkezin yargılama yetkisini kabul etmiştir (08 Nisan 2011). Bu ülkelerden gelecek yabancı yatırımcılar ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında uyuşmazlık çıktığında ICSID Tahkimi uygulanabileceği gibi, yurt dışında yatırım yapan Türk yatırımcılar da, yatırımı kabul eden Devletin ICSID Sözleşmesine taraf olması durumunda, bu tahkim hizmetinden yararlanabileceklerdir. Her geçen gün ICSID Tahkiminin öneminin arttığı gözlenmektedir. Basından takip ettiğimiz Libananco ve Türkiye davası ICSID Tahkimi kapsamında yürütülmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963