scorecardresearch.com Türk Yargı Teşkilatı ve Tüm Genel Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Yargı Teşkilatı

Türk Yargı Teşkilatı

Yazar : İsmail Aksel

Sayfa Sayısı : 211

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Genel Hukuk

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Son yıllarda Avrupa Birliği ile uyum sürecinin de etkisi ile Türkiye’de adalet sisteminin ve bu sistem içerisinde yer alan yargı teşkilatının yapılanması adına önemli adımlar atılmış, sistemde “reform” olarak adlandırılabilecek önemli değişiklikler yapılmıştır. Bölge adliye mahkemelerinin yasal zemini hazırlanarak kuruluş aşamasına gelinmiş olması, 5982 sayılı kanun ile yapılan Anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesi’nin yapısının ve görev alanlarının yeniden düzenlenmesi, askeri mahkemelerin görev alanları ve ilgili yapılan değişiklik bu kapsamda sayılabilecek başlıca örneklerdir.

Türk Yargı teşkilatındaki bu hızlı değişim, gerek uygulamacılar gerekse de akademisyenler tarafından sistemin bütün olarak tanınmasını son derece güçleştirmektedir. En son değişiklikler dikkate alınarak yapılan bu çalışma, farklı kesimlerin öğrenme sürecine hizmet etme amacını gütmektedir.

Konu Başlıkları
- Yüksek Mahkemeler
- Bölge Mahkemeleri
- İlk Derece İdari, Askeri ve Sivil Mahkemeler
- Cumhuriyet Savcılıkları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963