scorecardresearch.com Seçim Hukuku ve Uygulaması ve Tüm Genel Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Seçim Hukuku ve Uygulaması

Seçim Hukuku ve Uygulaması

Yazar : Dursun Karaman

Sayfa Sayısı : 414

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Genel Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Her ne kadar ülkemizde insanlar genel olarak oy kullanma dışında doğrudan seçimle ilgilenmese de oy kullanan sade vatandasın toplam sayısı, seçime giren kişi ve / veya partilerin adedi, üye sayıları, afiş ve pankart yazan reklamı da dahil seçimde görev alan memur ve diğer elemanların kaba bir hesabı yapılsa nüfusumuzun büyük bir kısmını oluşturduğu görülecektir.
Bu yoğunluk ve çoğunluğa rağmen seçim hukuku; fakültelerde ders olarak okutulmadığı gibi Hakim – Savcıların eğitim merkezinde de öğretilmemektedir. Seçim zamanı verilen seminerler ile genelde seçim mevzuatını içeren birkaç kitabın ise bu konuda yeterli olmadığı açıktır. Dolayısıyla uygulamadaki bu sıkıntıları bilen, seçim ihtilaflarını usul ve yasalara uygun olarak çözümleyebilmek için araştırmalarda bulunan kararlara imza atan ve en az yedi yılını bu konuya vermiş bir yargıç olan Yazar, seçim pratiğini göstermek ve özellikle uygulayıcılara kılavuz olacak şekilde kaynak yaratmak amacıyla bu kitabı hazırlamıştır.
Bu kitapta "Seçimle İlgili Genel ve Temel Bilgiler, Seçim Bölgesi, Seçim Hakimlerinin Görevlendirilmesi, İl – İlçe Seçim Kurullarının Oluşumu –Yemini, Görev ve Yetkileri, Seçim Personeli, Seçmen Kütüklerinin Güncelleştirilmesi, Askı ve ilan Listeleri, Örnek Yazışmalar– Müzekkere ve Karar Örnekleri, Seçim Takvimi, Seçim Propaganda – İzin ve Yasakları, Sandık Kurulu Oluşumu – Başkan ve Üyelerinin Bilgilendirilmesi, Yurt dışındaki Seçmenlerin Oy Kullanması, Referandum veya Halk Oylaması, Oy Kullanma Zamanı Karşılaşabilecek Sorunlar ve Çözümleri, Seçimde Sık Rastlanan Sorular ve Yanıtları, Örnek İl– İlçe Seçim Kurulu Karaları, Seçimle ilgili Bazı Yargıtay Kararları ve Eski Tarihten Günümüze Kadar özet YSK Kararlarını" bulacaksınız.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
Seçimle İlgili Genel ve Temel Bilgiler,/Seçim Bölgesinin Tanınması,/Seçim Hakimlerinin Görevlendirilmesi,/İl-İlçe Seçim Kurullarının Oluşumu, Yemini, Görev ve Yetkileri,/Seçim Personeli ve Eleman Görevlendirmesi,/Seçmen Kütüklerinin Güncelleştirilmesi,/Askı ve İlan Listeleri,/Örnek Yazışmalar, Müzekkere ve Karar Örnekleri,/Seçim Takvimi,/Seçim Propaganda, İzin ve Yasakları,/Sandık Kurulu Oluşumu, Başkan ve Üyelerinin Bilgilendirilmesi,/Yurt dışındaki Seçmenlerin Oy Kullanması,/Referandum veya Halk Oylaması,/Oy Kullanma Zamanı Karşılaşılabilecek Sorunlar ve Çözümleri,/Seçimde Sık Rastlanan Sorular ve Yanıtları,/Örnek İlçe Seçim Kurulu Kararları,/Seçimle İlgili Bazı Yargıtay Kararları,/Eski Tarihten Günümüze Kadar ve Özet YSK Kararları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963