scorecardresearch.com Hukuk Sosyolojisinin Antropolojik Temelleri ve Genel Gelişim Çizgisi ve Tüm Genel Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hukuk Sosyolojisinin Antropolojik Temelleri ve Genel Gelişim Çizgisi

Hukuk Sosyolojisinin Antropolojik Temelleri ve Genel Gelişim Çizgisi

Yazar : Cahit Can

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : SİYASAL KİTABEVİ

Tür : Genel Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hukukun doğuşu devletle değil, insanın doğası gereği ortak bir yaşama geçmesiyle olmuştur. İnsan, sadece fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan ve mantık yürütebilen bir varlık değil, kendisi için uyulması gereken değer yargıları (iyi, kötü, adil olan ve olmayan…) üreten tinsel bir varlıktır. Bu değer yargıları vasıtasıyla bazı davranışları özgür bırakırken, bazılarına yasak koyar. Bunun anlamı normların ve hukukun oluşmasıdır. Dolayısıyla hukukun niteliğinin kavranması, insanın ve insan eğilimlerinin araştırılmasına bağlıdır. Dünyada büyük etkinlik kazana bu söylemin ülkemizde hiçbir yankı bulmamsı çok ilginçtir. Unutmamak gerekir ki; İnsanlık tarihi emeğiyle doğayı kültüre dönüştürmeye çalışan insanın olduğu kadar, etik alanında iyiyi, estetik alanında güzeli, hukuk alanında adil olanı bulmaya çalışan insanlığın da tarihidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963