scorecardresearch.com Tapu İptali Ve Tescil Düzeltme Davaları ve Tüm Gayrimenkul Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tapu İptali Ve Tescil Düzeltme Davaları

Tapu İptali Ve Tescil Düzeltme Davaları

Yazar : Zekeriya Yılmaz

Sayfa Sayısı : 1472

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Gayrimenkul Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülkemizdeki kadastro ve tapulama çalışmalarının henüz tam anlamıyla tamamlanmamış olması, gayrı menkul alanındaki hızlı değişim ve kentleşme sürecinin plansızlığı tapu sicili kaynaklı pek çok ihtilafa sebep olmaktadır. Tapu sicilinin aleniyeti ilkesinin bir sonucu olarak sorumluluk kapsamının büyüklüğü de göz önüne alındığında konunun tüm yönlerine hakim olmak gerekmektedir.
Kitapta, tapu sicili ayrıntılı olarak incelenmekte; tapu sicili işlemleri üzerinde durulmakta ve "yolsuz tescil, terkin, tadil, şerh ve beyan"ın düzeltilmesi; belgelerine aykırı yazım hatalarının, basit yazı yanlışlıklarının düzeltilmesi yolları teferruatlı bir şekilde ele alınmaktadır. Ayrıca, ülkemizde oldukça sık rastlanan "tapuda ad–soyadı" ve cinsiyet düzeltilmesi; sınır ve yüzölçümü düzeltilmesi davaları ile taşınmazın cins değişikliği konuları da, önemlerine binaen ayrı bölümler hâlinde değerlendirilerek sunulmuş bulunmaktadır. Bunların yanında, mükerrer kayıt (çifte tapu) ve bunun yol açtığı sorunlar ve çözüm yolları, tapu sicilinin tutulmasından devletin sorumluluğu ile elektronik tapu sicili sistemiyle ilgili gelişmeler üzerinde de durulmaktadır.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Taşınmazlar Üzerindeki Aynî Haklara Aleniyet Sağlayan Sistemler
- Elektronik Tapu Sicili İle İlgili Gelişmeler
- Tapu Sicili İşlemleri (Kayıt, Tescil, Terkin, Tadil, Şerh, Beyan, Düzeltme)
- Yolsuz Tescil ve Düzeltilmesi
- Ehliyetsizlik, İrade Fesadı Hâlleri, Muvazaa, Gabin, Sekil Şartı vb. nedenlerle Tapu Sicilinin Düzeltilmesi
- Belgelerine Aykırı Tescil ve Basit Yazı Yanlışlıklarının Düzeltilmesi
- Tapu Sicilinin Tutulmasından Devletin Sorumluluğu
- Çifte Tapu (Mükerrer Kayıt) Hâli
- Yargıtay, Danıştay ve Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963