scorecardresearch.com Kat Mülkiyeti Kanunu (Aydın Aybay) ve Tüm Gayrimenkul Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kat Mülkiyeti Kanunu (Aydın Aybay)

Kat Mülkiyeti Kanunu (Aydın Aybay)

Yazar : Aydın Aybay

Sayfa Sayısı : 345

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Gayrimenkul Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

1966 yılında yürürlüğe giren ‘Kat Mülkiyeti Kanunu”, aradan 17 yıl geçtikten sonra, 14.4.1983 günü yayımlanan 2814 sayılı kanunla geniş ölçüde bir değişikliğe uğradı. Daha önce, 30.4.1969 tarih ve 1166 sayılı yasayla da bir değişiklik getirilmişti. Ama bu, sadece bir maddede (m. 51) yeralan süre hükmünün uzatılması ile ilgili, önemsiz bir değişiklik idi. 2814 sayılı yasanın getirdikleri ise -asıl yasanın yapısını ve sistemini bozmamakla birlikte-oldukça önemli sayılabilecek yeniliklerdir.634 sayı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun yayımlandığı 1965 yılında, bu kitabın çekirdeği sayılabilecek “notlu” bir metin yayınlamıştık. Bu metinde uygulama ile ilgili malzemenin yer almasına, doğal olarak, imkân yoktu. Daha sonra, gelişen uygulamadan bazı seçmeler yaparak, 1969 yılında “notlu metni” yeniden gözden geçirip yayınladık. O tarihten bu yana ise, uygulama iyice gelişti ve zenginleşti. Bunları da kullanmak suretiyle, yasa metnini notlayıp yeniden okuyucuya sunmayı planladık. Fakat hazırlıklarımızı sürdürürken ortaya çıkan yasada değişiklik yapılacağı haberleri bizi durdurdu. Sonunda, 2814 sayılı değişiklik yasası yürürlüğe girince, malzememizi bu yasanın getirdiği değişiklikler açısından yeniden gözden geçirip işleyerek, şimdi sunduğumuz kitabı meydana getirdik. Öncekilerden nicelik ve nitelikçe oldukça farklı olmakla birlikte, bu yayını, ilk notlu metnin “üçüncü basısı” sayıyoruz.Metni notlarken kullandığımız yöntemi değiştirmedik. Yasa maddesinin hemen arkasından, ilgili mevzuat atıfları gelmektedir. (Bu arada, ilgilenenlere karşılaştırma imkânı sağlamak amacıyla, “Alman Konut Mülkiyeti Yasası” ile “İsviçre Medeni Yasası”nın kat mülkiyeti konusundaki yeni düzenlemelerini de zikrettik ve ilgili maddelerini gösterdik). Bunun ardından gelen bölüm ise açıklamalar’dır. Her maddenin altında o madde ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. Bunların çok ayrıntılı ve kuramsal olmasından olanak ölçüsünde kaçındık. Amacımız, madde metninde yer alan kavram ve çözümleri pratiğe dönük yönleriyle açıklığa kavuşturmaktan ibarettir. Her madde’nin altında, son olarak, o hükümle ilgili olarak verilen Yargıtay Kararlarını özetledik. Bu kararlar’ın tamamını değil, sadece özetini vermeyi yeğleyişimizin nedeni, metni, kitabın amacından uzaklaşarak, gereksiz yere büyümemekti. Kitabın sonuna bir de kavram dizini koyduk. Bunun kullanışlı olması bakımından geniş tutulmasını yararlı saydık. Bu nedenle dizinde yalnız hukuksal kavramlar değil, yasa metninde yeralan hemen bütün kavramlar bulunabilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963