scorecardresearch.com İnşaat Hukuku (Efrail Aydemir) ve Tüm Gayrimenkul Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnşaat Hukuku (Efrail Aydemir)

İnşaat Hukuku (Efrail Aydemir)

Yazar : Efrail Aydemir

Sayfa Sayısı : 574

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Gayrimenkul Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yapım etkinliği sonunda meydana çıkan varlık, eser olarak tanımlanır. Eser sözleşmesi kapsamında bir yapının meydana getirilmesi, ona sahip olacak kişi ile yapımcı arasında bir ilişkiyi zorunlu kıldığına göre, bununla ilgili hazırlık işlemlerinden, yapıya başlama, bitirme, teslim ve ondan sonraki evrelere kadar olan zaman dilimlerinde, bunlar arasında genelde uyuşmazlık çıkması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu kitapta hem Türk Borçlar Yasasının genel ve özel hükümleri ile toplum yararına yönelik imar ve ihale yasaları ve diğer özel düzenlemeler hem de uygulamada süreklilik ve kararlılık kazanmış görüşler birlikte ela alınarak; yapım sözleşmesinin kurulması, taraflar, süre, bedel, araç–gereç sağlama, sözleşmeye uygun olmayan işler, yapım sözleşmesiyle bağlantılı konular kapsamında nama ifa– ceza koşulu–güvence– alacağın devri, sözleşmenin sona erme halleri ve sözleşmenin feshi, anlaşmaya aykırılıktan ve yapıdan doğan zararlar, tarafların birbirlerine ve zarara uğrayan üçüncü kişilere karşı sorumlulukları, kamu yapımları ve arsa payı karşılığı bina yapımındaki özel durumlar ve benzeri uyuşmazlıkların somut örnekleriyle çözümlerine yer verilmiştir. Daha açıkçası, soyut bir anlatım yerine, gerçekçi bir yaklaşımla analitik bir yöntem izlenmek suretiyle konu ve uyuşmazlıklar bir duraksamaya neden olmayacak şekilde ortaya konulmuştur..
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Eser Sözleşmesi Bağlamında İnşaat Hukuku
-       İnşaatla İlgili Özel Sistemler (Kat Karşılığı İnşaat; Yap–İşlet–Devret Modeli ve Diğer Sistemler)
-       Yapım Sözleşmesinde Hak ve Yükümlülükler (Konu ve Kapsam–Taraflar– Şekil– Süre– Bedel– Sözleşmeye Aykırılık– Ayıp Hali… )Sözleşmenin Uygulanması (İşyeri– Projeler– Araç–Gereç Sağlama– Teslim ve Kabul ile Sonuçları…)
-       Yapım Sözleşmesiyle Bağlantılı Konular (Nama ifa– Ceza koşulu– Güvence – Alacağın Devri…)
-       Yapım Sözleşmesinin Sona Erme Halleri– Direnim – Seçimlik Haklar – Bozma ve Dönme Suretiyle Sözleşmenin Feshi – Haksız Fesihte Sorumluluk…
-       Yapım Sözleşmesine Aykırılıktan Doğan Zararlar (Olumlu ve Olumsuz Zararlar ile İstenebilme Koşulları)
-       Yapıdan Dolayı Verilen Zararlar ve İlgililerin Sorumluluk Durumu
Yapımla İlgili Diğer Özel Düzenlemeler (İmarla İlgili Düzenlemeler– Kamu Yapımlarıyla İlgili Düzenlemeler…).

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963