scorecardresearch.com Açıklamalı - İçtihatlı Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları (ikinci Kitap) ve Tüm Gayrimenkul Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Açıklamalı - İçtihatlı  Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları (ikinci Kitap)

Açıklamalı - İçtihatlı Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları (ikinci Kitap)

Yazar : Mehmet Handan Surlu

Sayfa Sayısı : 673

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Gayrimenkul Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kişisel Hak hukukumuzda önemli yer tutar ve bu haktan kaynaklanan uyuşmazlıklara da uygulamada çokça rastlanır. Bu tür davaların yoğunluğunu da kişisel hak kaynaklı tapu iptal davaları oluşturur.

Bu davaların çoğunun temyiz incelemesinin yapıldığı Yargıtay 14. Hukuk Dairesi?nde üye ve başkan olarak 14 yıl görev yapmış olmanın verdiği cesaretle, kişisel hak çekişmelerinin en başında yer alan satış vaadine dayalı uyuşmazlıkları, geniş içeriği nedeniyle, Seçkin Yayınevince Ekim 2007''de yayınlanan "Açıklamalı - İçtihatlı Gayrimenkul Satış Vaadi - Satış Vaadine Dayalı Tapu İptali Tescil - Elatmanın Önlenmesi Davaları" isimli kitabımda ayrıntılı biçim-de incelemiştim.

Kişisel hakka dayalı tapu iptalleri ile ilgili çalışmamı, yedi konuyu içeren ve yine Seçkin Yayınevince Mayıs 2008''de yayınlanan "Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları I" isimli ikinci kitabımla sürdürmüştüm.

Bu defa yine uygulamanın önüne çokça gelen kişisel hak kaynaklı:

Başkasının Arsasına Bina Yapmaya (TMK. m.724)

Taşkın Yapı Yapmaya (TMK. m.725)

Başkasının Arazisine Fidan Dikmeye (TMK. m.729)

İnanç Sözleşmesine

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesine (BK. m.511-519)

Bağışlama Taahhüdüne (BK. m.238)

Dayalı tapu iptali tescil uyuşmazlıklarını ele alan "Kişisel Hak Kaynaklı Tapu İptali Tescil Davaları II" isimli bu çalışmamı hukukçuların istifadesine sunuyorum.

Bu kitabımızda da her konu; önceki kitaplarımda olduğu gibi, ayrı ayrı ve ayrıntılı olarak incelenmiş; Yargıtay İçtihadı Birleştirme, Hukuk Genel Kurulu ve Özel Daire Kararları ile uygulama ağırlıklı olarak zenginleştirilmiştir. İçtihatlara, ilgili oldukları açıklamaların hemen altında yer verilmek suretiyle, açıklama - içtihat bütünlüğünün sağlanması ve böylece açıklamaların içtihatlarla somutlaştırılması amaçlanmıştır.

Çalışmamda yararlandığım öğreti eserlerinin değerli yazarlarını; ilgili içtihatların oluşumuna katkılarından dolayı mensubu olmaktan daima gurur duyduğum Yargıtay 14. Hukuk Dairesi?nin önceki ve şu anda görevli Yüksek Yargıçlarını, Tetkik Hakimlerini saygıyla anıyorum.

Tapu İptali Tescil Davaları Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

Kişisel Hak Kavramına İlişkin Genel Bilgiler
Başkasının Arsasına Bina Yapmaya Dayalı Tapu İptali Davaları
Yasal Dayanağı ve Hukuki Niteliği
Temsil Tescil İstemi Davasının Kabul Koşulları
Davanın Kabulünün Genel Koşulları
Davanın Kabulünün Özel Koşulları
Temliken Tescil Davalarında Zamanaşımı ve Hak Düşürücü Süre
Taşkın Yapıya Dayalı Tapu İptali Davaları
Araziye Dikilen Fidanlara Dayalı Tapu İptali Davaları
İnanç Sözleşmesine Dayalı Tapu İptali Davaları
Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesine Dayalı Tapu İptali Davaları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963