scorecardresearch.com Scorta Güneşi ve Tüm Fransız Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Scorta Güneşi

Scorta Güneşi

Yazar : Laurent Gaude

Sayfa Sayısı : 244

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Fransız Edebiyatı

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • İtalya''nın güneyinde, bir adam yıllar önce ayrıldığı köyüne döner. Onu köyde ölüm ve şehvet beklemektedir. Şehvet kısa sürecek, ölüm hemen gelecektir. Ve Scorta Güneşi bir ailenin, ki güneşin vurduğu adı taşımaktadırlar, beş kuşağını birden terletecek, o beş kuşağın beşini de yakıp kavuracaktır. Doğan Kitap okurlarının Kral Tsongor''un Ölümü''yle tanıştığı Laurent Gaudé''nin etkili romanı böyle başlar işte.

  Scorta''lar eşkiya dedelerinin attığı tohumla var olurlar. Her kuşakta bu kan kendini öyle ya da böyle gösterecektir. Ana hikâye, Carmela ve üç erkek kardeşinin dayanışmayla kurduğu yeni bir hayat üzerinde gelişir. Cani bir baba ve dilsiz bir anneden dünyaya gelen üç kardeşe, en yakın arkadaşlarının eklenmesiyle oluşan bu hayat, sırlarla ve sonsuz bir aşkla örülmüştür. Montepuccio''nun yakıcı güneşini sırtınızda hissedeceğiniz, daha ilk sayfasından itibaren kendinizi kaptıracağınız bir edebiyat şöleni Scorta Güneşi. Dramlar, hüzünler, mücadeleler birbirini izler ve Gaudé olağanüstü kişilikler yaratır bu şölende. Aynı zamanda tiyatro oyunları yazan Gaudé bu yeni romanıyla 2004 yılında Goncourt Ödülü''nün de sahibi oldu.

  "Bir ay sonra, sabah ışığının taşları ısıtmaya başladığı saatte, Domenico''nun güzel evinin kapısı vuruldu. Domenico açmaya gitti. Elia karşısında duruyordu. Gülümseyerek. Para dolu zarfı kendisine uzattı.

  - Burada kalıyorum, dedi.

  - Biliyordum, diye yanıtladı dayısı bir fısıltı gibi.

  - Nasıl? diye sordu Elia, şaşırmıştı.

  ''Bu aralar hava fazlasıyla güzel'' dedi Domenico. Elia''nın hiçbir şey anlamadığını görerek onu içeri girmeye davet etti, içecek bir şeyler verdi ve açıkladı. ''Hava fazlasıyla güzel. Bir aydır güneş insanı çarpıyor. Gitmen imkânsızdı. Güneş gökyüzüne hükmettiğinde, taşları çatlattığında, yapacak hiçbir şey yoktur. Bu toprağı çok fazla seviyoruz. Bize hiçbir şey verdiği yok, bizden daha yoksul, ama güneş onu bir kez ısıtmaya başladı mı içimizden hiçbiri bu toprakları terk edemez. Bizler güneşten doğduk, Elia. Onun sıcaklığı bizim içimizde. Bedenlerimiz onu ne kadar uzakta hissederse hissetsin, o süt bebeği tenlerimizi ısıtarak hep oradaydı. Bizlerse onu sürekli yiyoruz, dişlerimizle kıtır kıtır kemiriyoruz. Güneş orada, yediğimiz meyvelerin içinde. Şeftaliler. Zeytinler. Portakallar. Hepsinde onun kokusu var. İçtiğimiz zeytinyağıyla birlikte boğazımızdan içeri kayıp gidiyor. Güneş içimizde. Bizler güneş yiyicileriz. Gitmeyeceğini biliyordum. Son günlerde yağmur yağmış olsaydı, belki gidebilirdin. Ama şimdi, bu imkânsız.''
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963