scorecardresearch.com İspanya'da Bir Şato ve Tüm Fransız Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
İspanya'da Bir Şato

İspanya'da Bir Şato

Yazar : Hüseyin Batuhan

Sayfa Sayısı : 520

Yayınevi : BULUT YAYINLARI

Tür : Fransız Edebiyatı

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Gerçeklesmesi çok güç, bazen da imkânsiz düsler kurmaga Fransizlar “construire des chateaux en Espagne” (Ispanya''da sato kurmak) derler. Ben de bundan 21 yil önce Heybeliada''da küçük bir ev yaptirma hevesine kapildigimda öylesine akil almaz güçlüklerle karsilastim ki, bu evin hikâyesini anlatarak birazcik rahatlayacagimi düsündüm. Sonra akademik yasamimda da benzer güçlüklerle karsilasmis oldugumu hatirladim. Demek ben bütün hayatimda gerçeklesmesi imkânsiz düsler kurmakla vakit geçirmisim. Bu bakimdan bu kitap bir bakima bütün hayatimin bir hikayesi sayilabilir. Kitap ODTÜ''den emekli oldugum 1980 yilinda yazildi. Bazi meslektaslarimin alinabileceklerini düsünerek onlarin adlarini takma adlarla degistirdim. Amacim, “dogruyu, yalniz dogruyu, bütün dogruyu” söylemekti. Beni biraz taniyanlar, kendi gözlerimle görmedigim, kendi kulaklarimla duymadigim seylerden söz etmedigimi bilirler. Ancak gene de yazdiklarimdan alinacaklar olabilir diye kitabin ölümümden sonra (posthume) basilmasina karar vermistim. HÜRRIYET gazetesinin beni büyük bir yeise bogan yayinlari olmasaydi, bu kararimdan dönmezdim, ama simdi buna mecburum, zira ancak kitabin tümünü okuyanlar tanidiklarimi korumak için nasil tedbir aldigimi göreceklerdir. Aslinda kitabin sonuna koydugum yaziyi okuyarak da bunu anlayabilirler.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963