scorecardresearch.com İMKANSIZ SORULAR ve Tüm Felsefe Kitapları Radikal Kitap'ta!
İMKANSIZ SORULAR

İMKANSIZ SORULAR

Yazar : JIDDHU KRISHNAMURTI

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : Doruk Yayınları

Tür : Felsefe

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Düşüncenin kaynağı ve nedenleri nelerdir? Akıl ve beyin arasındaki farklar nelerdir? Birey kendi içinde bir meditasyon bulabilir mi, yoksa bu bir metot mudur? Kişisel kapasitemizi ve yeteneklerimizi doğru kullanabilir miyiz? Aydınlanma ne demektir? Doğruluk ve güzellik üzerinden yükselen mutluluk haline ulaşmak bizim için neden bu kadar zordur?
 • Krishnamurti bireyin, kendiyle ve dış dünya ile daimi mücadelesinde ilk olarak kendini anlaması gerektiğini söylüyor:
 • "Kendimi bilmem gerektiğini söylediğim anda bütün bu sorular işin içine girer, kendimi tamamen tanımadan giriştiğim hiçbir eylemim için herhangi bir temelim olamaz. Kendimi bilmez ve karmakarışık bir halde olursam, yapacağım her edim daha fazla karmaşaya neden olacaktır. O halde kendimi bilmeliyim. Tüm boyutlarıyla kendi doğamın yapısını bulmalıyım. Aktivitelerimin temelini, işlev gördüğüm biçimleri, izlediğim-çizgileri, benim için veya toplum için oluşturulan yönelim türlerini anlamak zorundayım."
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  • 'Çuvallamanın Queer Sanatı'

   Yazar : Judith Halberstam

   Tür : Felsefe


   Çuvallamanın Queer Sanatı heteronormatif, kapitalist bir toplumun geleneksel algılarına, bilmenin toplum tarafından...
   Devamı...
  • 'Poulantzas Kitabı'

   Yazar : Nicos Poulantzas

   Tür : Felsefe


   Nicos Poulantzas 1960’ların ortasından itibaren, devlet ve toplumsal sınıflara ilişkin ufuk açıcı analizler geliştirdi ve savaş sonrası kapitalizmin kriz yılları sırasında radikal politik analizin teorik boyutuna eşsiz katkılarda bulundu.
   Devamı...
  • 'Anarşizmler'

   Yazar : Süreyya Evren

   Tür : Felsefe


   Bu çalışma salt kendi ‘anarşizm şudur versiyonu’nu önererek değil, bugüne kadar anarşizmin nasıl temsil edilegeldiğini ve anarşizme dair bilginin yapılması sürecini nasıl ‘anarşizan’ bir hale sokabileceğimizi araştırarak gerçekleştirmeyi deniyor.
   Devamı...
  • 'Acı Çeken Tanrı'

   Yazar : Slavoj Zizek, Boris Gunjevic

   Tür : Felsefe


   Zizek ve Gunyevic, İslam ülkelerinde şiddetin din aracılığıyla meşruiyet kazanması ve modern ateistlerde Tanrı’dan bile daha sınırlandırıcı şekilde ortaya çıkabilen bilinçaltının paradoksları ele alarak inanç kavramını irdeliyorlar.
   Devamı...
  • 'Politika'

   Yazar : Aristoteles

   Tür : Felsefe


   Politika - Aristoteles Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda...
   Devamı...
  • 'Walter Benjamin ya da Bir Devrimci Eleştiriye Doğru'

   Yazar : Terry Eagleton

   Tür : Felsefe


   Terry Eagleton'ın Benjamin'in eseri, fikirleri ve üslubuyla ilgili bu temel metni, bir yandan Benjamin'in çalışmalarının muammayı andıran yapısı içinde yol alırken, öbür yandan bir devrimci eleştirinin sorunlarına ve imkanlarına eğiliyor…
   Devamı...
  • 'La philosophie de A à Z'

   Yazar : Collectif

   Tür : Felsefe


   Devamı...
  • 'İşçi Sınıfı Kimlikler Arasında'

   Yazar : Michael Zweig

   Tür : Felsefe


   İşçi Sınıfı Kimlikler Arasında (ABD’de Sivil Haklar Mücadelesi ve Toplumsal Hareketler) - Michael Zweig Cinsiyet,...
   Devamı...

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963