scorecardresearch.com Gülme ve Tüm Felsefe Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gülme

Gülme

Yazar : Henri Begson

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : Mitra Yayınları

Tür : Felsefe

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Gülmek, yani insanın hoşuna ya da tuhafına giden olaylar, durumlar
karşısında, genellikle sesli bir biçimde duygusunu açığa
vurması. Hemen her gün farkında olmadan, üzerinde durmadan
defalarca yaptığımız bu eylem ünlü Fransız filozof Henri
Bergsonun dokunuşu ile bir felsefe sorusu haline geliyor: İnsan
niye güler? Bergson kitabının daha ilk satırlarında, kendisinden
önceki filozofların bu konuyu derinlemesine ele almamalarına da
şaşırdığını söylüyor. Genel olarak komiğin anlamı üzerinde duran
Bergson gülmenin nedenlerini gerekçelendirirken özel olarak
ise topluma uyumsuzluğun neden gülmeye yol açtığının yanıtını
arıyor. Bu küçük kitap her ne kadar komiğin anlamı üzerine denemelerden
oluşuyor da olsa bilimsel yaklaşımı, vardığı sonuçlar
itibarıyla insanı şaşırtan, umulmadık yerlere götüren sürükleyici
bir metne dönüşüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Mekanın Üretimi'

  Yazar : Henri Lefebvre

  Tür : Felsefe


  Büyük dava adamı ve teorisyen Henri Lefebvre’in başyapıtı nihayet Türkçede. Kendinden sonraki kitaplara da devasa bir alan açan, peşinden koşulacak birçok soru işareti bırakan, 20. yüzyılın en derinlikli, en incelikli, en ustalıklı eserlerinden biri.
  Devamı...
 • 'Zizek'ten Nükteler'

  Yazar : Slavoj Zizek

  Tür : Felsefe


  Slavoj Zizek’in diğer kitaplarının aksine yazılarından derlenen nükteler, fıkralar ve şakalar onun felsefi, politik, psikanalitik düşünceleri için bir dizin sağlıyor.
  Devamı...
 • 'Doğa Araştırmaları'

  Yazar : Seneca

  Tür : Felsefe


  Devamı...
 • 'Korku ve Titreme'

  Yazar : Søren Kierkegaard

  Tür : Felsefe


  Kierkegaardın İbrahim ile İshakın öyküsünü diyalektik lirik bir dille yeniden yazdığı "Korku ve Titreme"si, felsefesinin özünü kavramak için biçilmiş kaftan. Kierkegaardın düşüncesinin temelini oluşturan bir felsefe metni bu.
  Devamı...
 • 'Alan Badiou -Etik'

  Yazar : Alain Badiou

  Tür : Felsefe


  Son yirmi-otuz yıldır ideolojilerin sonunun geldi söylendi - aslında ima edilen sadece Sol'un sonuydu. Daha sonra aynı şekilde, temsilin, felsefenin, doğanın ve hatta insanın "sonu"nun geldiği ilan edildi, bazen arsız bir neşe, bazen de melankolik bir ked
  Devamı...
 • 'Yöntem Üzerine Konuşma'

  Yazar : René Descartes

  Tür : Felsefe


  Yöntem Üzerine Konuşma - René Descartes Yöntem Üzerine Konuşma bir cogito ergo sum (düşünüyorum öyleyse varım) manifestosudur....
  Devamı...
 • 'Wittgenstein’ın Böceği'

  Yazar : Martin Cohen

  Tür : Felsefe


  Wittgenstein’ın Böceği aralarında Newton’ın kovası, Salvatius’un gemisi ve Platon’un mağarası bulunan capcanlı örneklerle bezeli eşsiz bir tarih anlatımı eşliğinde, okuru “düşünce deneyi” geleneğine katılmaya davet ediyor.
  Devamı...
 • 'Bekleyiş Unutuş'

  Yazar : Maurice Blanchot

  Tür : Felsefe


  Unutuş, bekleyiş. Bir araya getiren, dağıtan bekleyiş; dağıtan, bir araya getiren unutuş. “Beni unutacak mısınız?” – “Evet, sizi unutacağım.”
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963