scorecardresearch.com Nietzsche Ve Kısırdöngü ve Tüm Felsefe Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nietzsche Ve Kısırdöngü

Nietzsche Ve Kısırdöngü

Yazar : Pierre Klossowski

Sayfa Sayısı : 393

Yayınevi : KABALCI YAYINLARI

Tür : Felsefe Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Nietzsche ve Kısırdöngü, Georges Bataille''in Nietzsc Üzerine''si, Martin Heidegger''in Nietzsche''si ve Gilles Deleuze''ün Nietzsche ve Felsefe''siyle birlikte Nietzsche üzerine yapılmış en önemli ve etkili çalışmalarından biridir. 1969''da ilk yayımlandığında, Klossowski''nin yapıtına olan borcunu sıkça dile getiren Michel Focault, yazara coşku dolu bir mektup yazdı: ''''Bu, Nietzsche''den sonra okuduğum en önemli felsefe yapıtı.''''Kısırdöngü,,1970''lerden bugüne Nietzsche''ye yönelik ilginin artışında temel metinlerden biri olarak, Deleuze ve Guattari''nin Kapitalizm ve Şizofreni''si gibi kitaplar üzerinde derin izler bıraktı.
 • Yapıtın en çarpıcı yanı, Nietzsche''nin 1881''de Sils-Maria''da yaşadığı ve ilk kez Böyle Buyurdu Zerdüştde dile getirdiği ''Bengi Dönüş'' deneyimine ilişkin yeni ve özgün bir yorum getirmesidir. Klossowski, Nietzche''nin düşüncesiyle yaşamı arasındaki ilişkiyi ve filozofun özveriye ve kendini tüketmeye olan eğilimini aydınlatmak için ''Bengi Dönüş'' kavramı üzerinde durmaktadır.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963