scorecardresearch.com Kimlik Bedenin Hapishanesidir Spinoza Üzerine Yazılar ve Söyleşiler ve Tüm Felsefe Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kimlik Bedenin Hapishanesidir Spinoza Üzerine Yazılar ve Söyleşiler

Kimlik Bedenin Hapishanesidir Spinoza Üzerine Yazılar ve Söyleşiler

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Felsefe Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


KİTAP HAKKINDA
Reyda Ergün ve Cemal Bâli Akal, Kimlik Bedenin Hapishanesidir Spinoza Üzerine Yazılar ve Söyleşiler’de derlenmiş makaleleriyle kabul edilmiş ve genel geçer normları bir kenara koyarak felsefenin, rasyonalliği oranında gerçek hayatla ne kadar temas ettiğini gösteriyor. Makaleler, Spinoza’nın özgürlük ve demokrasi anlayışı zemininde düşünsel ve bedensel ayrıma, “dişil beden ve eril zihin”e, hukuk ve siyasetin Spinoza felsefesiyle kesiştiği yerlere ışık tutuyor. Onun felsefesinin edebiyattaki yansımalarını ve küçücük kiralık odalarda mercek perdahlayarak hayatını kazanan “insan” Spinoza’yı hayatımızın ortasına yerleştirmeyi ihmal etmeden...

YAZARLAR HAKKINDA
Reyda Ergün: 2002’den beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Ergün, Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Doktora Programı çerçevesinde doktora tezi çalışmalarını sürdürmektedir. Devlet ve hak kuramı, siyaset felsefesi ve toplumsal cinsiyet konularında çalışmakta ve Spinoza felsefesi üzerine yayınları bulunmaktadır.
Cemal Bali Akal: İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Devlet ve hak kuramı, siyasi tarih, toplumsal cinsiyet, edebiyat ve hukuk alanlarında çalışmaktadır. Reyda Ergün ile birlikte Spinoza’nın Teolojik-Politik İnceleme adlı eserini Türkçe’ye kazandırmıştır.
YAZARIN İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI’NDAN ÇIKAN DİĞER KİTAPLARI
Spinoza Günleri. Teolojik-Politik İnceleme Etrafında (Derleyen: Cemal Bâli Akal)
PLANLANMIŞ REKLAM ÇALIŞMALARI
Radikal Kitap, Mesele Dergisi, Express Dergisi, Toplumsal Tarih Dergisi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963