scorecardresearch.com Felsefe Tarihi ve Tüm Felsefe Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Felsefe Tarihi

Felsefe Tarihi

Yazar : Karl Vorlander

Sayfa Sayısı : 559

Yayınevi : İZ YAYINCILIK

Tür : Felsefe Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bu kitap Karl Vorlanderin (1860-1928) üç ciltten oluşan Geschichte der Philosophie adını taşıyan büyük eserinin birinci cildiyle, ikinci cildinin Kanta kadar olan kısmının çevirisidir. Birinci cildi Mehmet İzzet tarafından 1927, ikincisi de Orhan Saadettin tarafından bir yıl sonra, 1928 yılında çevrilerek Osmanlıca alfabe ile basılmıştır. Felsefe Tarihi başlığıyla yayınladığımız bu kitap, adı geçen çevirinin titiz bir çalışmayla günümüz Türkçesine kazandırılmış şeklidir.
 • Vorlander felsefe tarihini eleştirel tarih yönteminin ilkelerine uyarak inceden inceye araştırmıştır. Tarihçiliğin zorunlu kıldığı nesnellikten feragat etmeksizin üslubuna belirli ölçüde öznellik kattığı görülen yazarın bu tutumu, felsefe tarihine ruh ve canlılık kazandırma amacına yöneliktir. Nitekim eserin yöntemi, tek yanlı bakış açısına dayanmayı reddettiği gibi, bir bakış açısından yoksun olmayı da dışlayan bir niteliğe sahiptir. Bu niteliği onu hem güvenilir bir metin kılmakla hem de kuru bir bilgi yığını olmaktan çıkarmaktadır.
 • Asıl önemlisi yazar, felsefe tarihine nüfuz etmenin felsefe yapma yeteneğinden geçtiğini fazlasıyla hissettirmektedir. Bu yüzden bu kitap, Marburg Yeni-Kantçı felsefe ekolüne mensup olan yazarın filozof kimliğini de gözler önüne sermektedir.
 • Alana hakimiyet, terminolojik titizlik ve Türkçenin kullanımı bakımından beklentileri karşılama özelliği taşıyan bu çalışma, hem genel felsefe okurunun hem de öğrencilerin ihtiyaçlarını cevap olabilecek niteliktedir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963