scorecardresearch.com Yeni Bir Bakışla Heidegger ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yeni Bir Bakışla Heidegger

Yeni Bir Bakışla Heidegger

Yazar : Barbara Burke

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : KOLEKTİF KİTAP

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Çağdaş Düşünürlere Yeni Bir Bakış” serisi büyük düşünürlerin fikirlerini, görsel sanatlar, filmler, televizyon programları, mimarlık, moda ve hatta bilgisayar oyunlarından örneklerle gözler önüne seriyor...

Heidegger söz konusu olduğunda, genel olarak onun okunması ve anlaşılması çok zor metinler kaleme aldığı görüşü hakimdir. İşte Barbara Bolt’un bu kitabı Heidegger’e ilgi duyan okurun bu güçlüğü aşmasına yardımcı olacak özgün bir rehber niteliği taşıyor.

Yazar başta sanatçılar ve sanat öğrencileri olmak üzere, sanat ve felsefe ile ilgilenen herkesin onun bakış açısını anlayabileceği bir okuma olanağı sunuyor. Barbara Bolt, Heidegger’in en ünlü çalışması Varlık ve Zaman da dahil olmak üzere, felsefecinin sanata ilişkin en önemli metinlerinin yakın bir okumasını sunarak, günümüzdeki sanat ve sanat endüstrisine nasıl eleştirel bir noktadan yaklaştığını görmemizi sağlıyor. Bunu da Sophie Calle, Anish Cooper ve Anselm Keifer gibi uluslararası sanatçıların işleri üzerinden yapıyor.

Barbara Bolt, Melbourne Üniversitesi Victorian College of the Arts and Music’te dekan yardımcılığı görevini sürdürüyor. Aynı zamanda kendisi de sanatçı olan yazarın diğer kitapları arasında, Art Beyond Representation: The Performative Power of the Image (Tasvirin Ötesindeki Sanat: İmajın Edimsel Gücü – I.B. Tauris, 2004) ve Practice as Research: Approaches to Creative Arts Enquiry (Araştırma olarak Pratik: Yaratıcı Sanat İncelemelerine Giriş – I.B. Tauris, 2007) bulunuyor.“Varlıkları varlık olarak belirleyen şey, varlığın zaten anlaşılageldiği şeye göre konumlanmasıdır” şeklinde kurulan bir Heidegger cümlesini -ki en basiti bu- tam olarak anlayabilmek çok kolay olmasa gerek. Hele ki, gündelik ihtiyacını karşılayacak kadar felsefeden haberdar memleketimiz için daha da zor. Ola ki yeterince Heidegger metni ve incelemesi okuduğunuza kanaat getirenlerdenseniz, ‘Yeni Bir Bakışla Heidegger’ önümüzde yeni kapılar açacak mükemmel bir kitap. Bolt, kitapta Heidegger’in sanat ile ilgili ortaya attığı temel sorunun bugün bizim için ne kadar anlamlı olduğunu gösteriyor. İnsanlar için hakikatin vuku bulmasında sanat hâlâ daha asli ve zorunlu bir mecra mı? Sanatın tarihsel varoluşumuz açısından bir önemi var mı? sorularına ‘sanatçı’ bakış açısıyla cevap arıyor. Bugüne kadar Heidegger’in sanat üzerine yazılarını yorumlayanlar yine sanat hakkında yazan felsefeciler olduğu için kafamız daha da karışıyordu. Bu kitap bilhassa sanat ve sanat öğrencileri düşünülerek kaleme alınsa da ‘çağdaş sanat’a meraklı herkes okumalı. Bolt, 8 ayrı bölümde ve 8 ayrı sanat eseri üzerinden Heidegger’i, onun düşüncelerinin yansımalarını ve yeniden okumasını sunuyor bize. Örneğin ilk bölümde Venedik Bienali’nden bir eseri ve o eserin ortaya konuş biçimini değerlendiriyor. Ardından Heidegger’in varlık ve sanatla ilgili soruları üzerinden hem eseri hem de Heidegger’in felsefesini daha doğru algılamamızı, anlamamızı ve nihayetinde doru değerlendirmemizi sağlıyor… Bolt, her ne kadar, önce Heidegger’i biraz olsun okuyun ondan sonra görüşelim dese de, filozofu doğru okumak için de önemli anahtarlar sunuyor satır aralarında. Kitap için söylenecek tek şey var aslında, Heidegger hiç bu kadar anlaşılır olmamıştı.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963