scorecardresearch.com Pratikte Felsefe ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pratikte Felsefe

Pratikte Felsefe

Yazar : Adam Morton

Sayfa Sayısı : 500

Yayınevi : KESİT YAYINLARI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Kendi düşüncelerinizi oluşturmak için hazırlıklı olmadığınız sürece, felsefe öğrenmenin bir yararı yoktur. Zihnin bedenle ilişkisi, doğru ve yanlış arasındaki fark, yaşamın anlamı gibi felsefi konularla ilgili olabilirsiniz. Ancak kendiniz bu sorularla boğuşmadığınız takdirde onlarla ilgili felsefi kuramları anlayamazsınız. Büyük filozofların, Plato, Aristotales, Descartes, Kant ve Wittgenstein´in söyledikleriyle ilgilenebilirsiniz. Ama onların kimi düşüncelerini, kendi düşünceleriniz olarak oluşturmadığınız takdirde, ne dediklerini pek anlamayacaksınız. Ya da bir felsefe dersinde iyi notlar almak istiyor olabilirsiniz. O zaman şu üzücü gerçek karşınıza çıkacak: Parlak bir beyni ve iyi bir hafızası olan insanlar bazen felsefe derslerinde iyi notlar alamayabilirler, çünkü onlar kendi düşüncelerini oluşturmaya çalışmamışlardır.
Belki de filozofların ne dediklerini öğrenmek ve temel felsefi kuramları anlamak istiyor, onun ötesine fazla kafa yormak istemiyorsunuz. En derin bazı inançlarınızın sarsılabileceği bir durum yaratmak istemiyorsunuz; yanıt verilemeyen sorularla kafanızın karışmasını istemiyorsunuz; sonunda daha önce bildiklerinizden daha az şey bildiğinizin farkına varmak gibi bir sonuçla karşılaşma riskini göze almak istemiyorsunuz. O zaman DURUN. Bu kitabı okumayın. Felsefe dersleri almayın. Başka bir şey öğrenin.
Belki de sarsılmaz dini inançlarınız var ve felsefenin size bu inançların akıllı bir insanın kabul edeceği yegane inançlar olduğunu ispatlamasını istiyorsunuz. Belki de bilimin tüm sorulara verecek yanıtları olduğuna inanıyorsunuz ve felsefeden, tümüyle iman etmeyen birinin ancak ahmak olabileceğini bilime ispat etmesini istiyorsunuz. O zaman DURUN. Felsefe dersleri almayın. Başka bir şey çalışın.
Bu kitap sizin kendi düşüncelerinizi oluşturmanıza yardım etmek içindir. İyi ve kötü düşünme arasındaki farkı görmede yardım etmek içindir. İyi düşünme, keskin, yaratıcı ve dikkatli düşünmedir. Tartışmalardan galip çıkmayı ya da insanları etkilemeyi değil, gerçeği bulmayı amaçlar. Kötü düşünme ise, yaratıcılıktan uzak ve özensizdir. Bazen sıkıcı bazen de düşük nitelikleriyle parlaktır. İnsanları etkilemeyi amaçlar. Yanlış olabileceğini düşünmekten nefret eder. Size vaadim, bu kitabı -en ideali, bir felsefe öğretmeninin kılavuzluğunda ve grup içindeki diğer öğrencilerle tartışarak- baştan sona çalışıp uyguladığınızda, daha açık seçik, daha dikkatli ve daha yaratıcı düşünebilen bir insan haline geleceğinizdir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963