scorecardresearch.com Portakalın Aklı Olsa ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Portakalın Aklı Olsa

Portakalın Aklı Olsa

Yazar : Lucy Eyre

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Fikirler Dünyası’nın başkanı olan Sokrates ile Wittgenstein, felsefenin insanın hayatını geliştirebileceğine dair bir iddiaya girmişlerdir. Sokrates bahsi kaybederse 2109 yıldır süren başkanlığı sona erecektir. Genç Ben Warner ise bu iddianın bir kobayıdır. Lila’nın görevi ona hayatının—sinir bozucu kız kardeşleri, ergenlik bunalımları, sırnaşık patronu Tony ve diğer her şeyin—felsefe sayesinde çok daha iyi yönde değişebileceğini kanıtlamaktır. Böylece hayatın barındırdığı en önemli sorularla ilgili kafa karıştırıcı bir yolculuk başlar.Okul tatillerinde balık ve patates kızartması satan küçük bir fastfood kafede çalışmaktadır Ben Warner. Sürekli olarak sıkılan, kimsenin kendisini anlamadığına inanan, okulda hoşlandığı kız tarafından da alaya maruz kalan, “bunalım” bir gençtir. Ancak bir akşam kafeye gelen Lila isimli bir kadın onun hayatını değiştirecektir. Lila, “Fikirler Dünyası” adlı bir yerden gelmektedir ve aslında yıllar önce ölmüştür. Burası, tüm zamanların bütün filozoflarının ve felsefeyle uğraşmış insanların durduğu bir yerdir. Başkanları Sokrates, Wittgenstein ile felsefenin insan hayatını geliştirebileceğine dair bir iddiaya girer. Sokrates her insanın felsefeyle mutluluğa ulaşabileceğini söylerken, Wittgenstein bunun mümkün olmadığını dile getirir. Lila ise, kobay olarak seçilen Ben Warner’ı bu teste sokacak aracıdır. Kendisi üzerinde yapılan bu deneyin farkında olmadan Ben Warner, ilerleyen zamanlarda Sokrates’in kazanmasını sağlar. Dünyaya geri döndükten sonra ise felsefe gerçekten hayatını değiştirmiştir. Sofi’nin Dünyası’ndan sonra felsefenin herkes için olduğunu gösteren belki de en eğlenceli kitaplardan birisi.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963