scorecardresearch.com Novum Organum (tabiatın Yorumu Ve İnsan Alemi Hakkında Özlü Sözler) ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Novum Organum (tabiatın Yorumu Ve İnsan Alemi Hakkında Özlü Sözler)

Novum Organum (tabiatın Yorumu Ve İnsan Alemi Hakkında Özlü Sözler)

Sayfa Sayısı : 274

Yayınevi : Doruk Yayınları

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Tümevarımcı mantığı epistemolojinin temeli olarak değerlendiren Bacon, Skolastiğe karşı Aydınlanmadan çok önce eleştirilere girişmişti. Bu nedenle de haklı olarak yeni çağ felsefesinin ve bilimsel ampirizmin kurucusu kabul edilir. I.Kant ta olgunlaşmış olan epistemolojinin örnek aldığı bilim kavramının da önceli varsayılaın Bacon, doğal olaylara tarihsel olaylar arasında tam bir ayırım yaparak bilim in, kendine rastlantısal ve düzensiz olaylar yığını olarak tarihsel olayları konu edemeyeceğinin, bu nedenle de bilimin yasalar elde etmeye uygun olan doğal olgular üzerine Tarih felsefesi ile epistemolojik bağının henüz koparmamış olan genç Marx ın "İngiliz materyalizmi ile tüm modern deneysel bilimin gerçek atası" dediği Bacon ın düşüncelerinin Hobbes sistematize etmiştir. Fakat Bacon ve Hobbes un ilkelerini temellendiren de Locke dır.
 • Fakat Bocon ın günümüzdeki asıl önemi ideoloji kavramıyla ilgilidir. Çünkü bazı iddialara göre modern sosyal bilimlerin arkasında Bacongil idoller (putlar)yatmaktadır. Bundan başka Marksist kuramcı L.Althusser in A.Gramsci dolayımıyla geliştirdiği "devletin ideolojik aygıtları" tezinin Bacongil idollerle ilişkisini kurmak da mümkün görünüyor.
 • İdeoloji teriminin geniş bir felsefi "soy" kütüğü vardır. Bu soy kütüğü Bacon tarafından Epikürcü felsefenin (eidola) işaretleri ve Locke tarafından da Platoncu (eidie) biçimleri gibi birbirine zıt iki antik kaynağa götürülür. İdeoloji konusundaki doğrudan öncülerle Bacon a ulaşmanın hiçbir zahmeti yoktur.
 • Elinizdeki kitapta Bacon toplumun incelenmesinde gözleme dayanan yeni bir taslağı oluşturmaya girişiyor: İnsan anlayışı şimdiye kadar Bacon ın idol (put)olarak adlandırdığı, yanlış us dışı yaklaşımlarla karartılmıştı. Bu idoller, kabile (soy-sop) putları, mağara putları, Pazar (çarşı-Pazar) putları ve tiyatro putları olmak üzere dört çeşittir. Kabile idolleri geleneğin kutsadığı şeyleri kayıtsız şartsız doğru kabıl etmeyi içerir. Mağara idolleri, bireyin geniş bir bakış açısına ulaşmasını engelleyen kendi özel, sınırlı bakış açısıdır. Pazar yeri idolleri dile ilişkindir ve toplumsal ilişkilerin simgeleridir. Tiyatro idolleri, eski zamanın, hiçbir görgül temeli bulunmayan ve sadece dramatik kurgulardan ibaret olan dogmatik kavramsallaştırmalardır
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963