scorecardresearch.com Mantığa Giriş ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mantığa Giriş

Mantığa Giriş

Yazar : İbn Sina

Sayfa Sayısı : 232

Yayınevi : LİTERA YAYINCILIK

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Şifa külliyatı İbn Sina''nın kendisinden önceki felsefe okulunun geleneklerini dikkate alarak yazdığı bir eserdir. Bu nedenle Poriryus tarafından Aristotales''in Kategoriler kitabına giriş olarak yazılan ve ondan sonra gelenek haline gelen İsagoji Yunanca''da "giriş" anlamına gelir ve Arapça''ya yine aynı anlama gelen "Medhal" kelimesiyle çevrilmiştir. Porfisyus, Aristotales''in başta Cedel (Topika) ve Metafizik olmak üzere çeşitli eserlerinde yaptığı açıklamalardan hareketle cins, tür, fasıl, hassa ve genel arazdan ibaret beş tümeli incelemiş ve böylece beş tümeli incelemiş ve böylece beş tümelin müstakil bir kitapta incelendiği bir metin oluşturmuştur. Porfiryus''tan sonra beş tümelin müstakil bir kitapta incelenmesi gelenek haline gelmiş ve Porfiryus''un metni üzerine çeşitli şerhler yazılmıştır.

  İbn Sina da Şifa külliyatına ve mantık ilimlerine niteliği taşıyan Mantığa Giriş isimli bu eseri sözkonusu İsagoji geleneğini dikkate alarak yazmıştır. Her ne kadar İbn Sina''dan önce Farabi müstakil bir "Madhal" metni yazmışsa da bu eser çok kısa ve özettir. Porfisyus ve Farabi''nin İsagoji metinleriyle karşılaştırıldığında İbn Sina''nın Mantığa Giriş''inin ayırıcı özelliği olarak hem hacim hem de içerik bakımından daha kapsamlı oluşu gösterebilir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963