scorecardresearch.com İnsanı Anlamak ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnsanı Anlamak

İnsanı Anlamak

Yazar : Walter Kaufmann

Sayfa Sayısı : 255

Yayınevi : İDEA YAYINLARI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsanı Anlamak. - Bu öyle bir konudur ki, Kaufmann''ın ele aldığı modern Germenik evreden çok daha uzun bir sürece yayılması ve gerçek bir kormozpolitan katkıyı içermesi bütünüyle bir yana, insanın ve insanlığın gerçekleştirmesi gereken tasarılar arasında en az önemsiz, en az akademik olanıdır. Bu, hiçbir soyut bakış açısına gerçek olamayacak denli somut bir Özgürlük sorunudur- düşünmede olduğu denli eylemde de. Ve hiçbir yerel /ekinsel bakış açısına indirgemeyecek denli evrenseldir- insan için olduğu denli insanlık için de.
Usu ile değil ama salt içgüdüsü ile yaşayan halk için, salt kaba/acı deneyim yoluyla öğrnemeyi sürdüren inatçı/kuşkucu insanlık için, ruhunda olgucu olan "değer-siz"bilinç için bu hiçbir zaman bir sorun bile olamaz. Ruhsuz düzen gerçekten de kendisi gibi ruhsuz bireyde yaşar, onun kendi soyutluğu tarafından üretilir, sürdürülür ve savunulur.
Pragmatik düşüncesizliğin tehlikeye attığı şey insan ruhları ve bedenleri değil ama yalnızca doğal ve ekinsel çevre midir? Korkutucu olan şey evrensel demokratik silahlanma değil ama yalnızca nükleer silahlanma mıdır? Rahatlatıcı olan şey ülkelerin geleceğini, dünyanın yazgısını para mantığının eline tümünü birden yaratan evrensel bilgisizliği görmek, sorunun gerçeğini, usun sorumluluğunu kavramak değil midir? Kurtulması, kendi kendini ve onun olan şeyi kurtarması gereken şey insan ve insanlık değil midir? Yaşama geçirilmesi gereken şey gerçek İnsan Hakları, yaratılması gereken şey gerçek insan Değerleri ve gerçek İnsan Hakları, yaratılması gereken şey gerçek İnsan Değerleri ve gerçek İnsan Güzelliği değil midir? Erdemi dünyasallaştırması, duygunun ve usun uyumunu, estetik ve törel duyarlığın birliğini burada ve şimdide sağlaması gereken varlık şu içimizdeki ve karşımızdaki ve uzağımızıdaki insan değil midir? Dünyayı insana yaraşır bir dünya yapmak için, insanı kendine yaraşır kılmak en az eşit ölçüde gerekli değil midir? Bilgelik sevgisi bu belirleyici anlamda en son insan için de saltık olarak sorunlu değil midir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963