scorecardresearch.com İnsan Hakları ve Felsefe ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnsan Hakları ve Felsefe

İnsan Hakları ve Felsefe

Yazar : Betül Çotuksöken

Sayfa Sayısı : 185

Yayınevi : PAPATYA YAYINCILIK

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Insan haklari birbirinden çok farkli disiplinlerin ele aldigi bir konudur. Bu çalisma çerçevesinde özellikle felsefi yaklasim dikkate alinmis; insan haklari, insan-dünya-bilgi iliskisi ekseninde islenmis; philosophia-paideia özdesligi insan haklari baglaminda gösterilmeye çalisilmistir. Yapilan tüm belirlemeler, “kuram-eylem” beraberligini de dikkate almakta ve ileri sürülenleri bir “bossöz” yigini olmaktan kurtarmaktadir. Insanlar arasinda gittikçe artan ve çesitlenen iliskilere, çok farkli nedenlerle artan ve çesitlenen göçlere, yer degistirmelere, gerçekligin “sanal gerçeklik” boyutunun her geçen gün biraz daha etkili olduguna hepimiz tanik olmaktayiz. Bu denli karmasik durumlar karsisinda insan haklari konusuna gündemimizde birinci sirayi vermek, kendimizi merkez konumda tutmaktan kaçinmak; “aklin kamusal kullanimi” yoluyla, gerçekten bilgiye bel baglayan “özgür” bireyler, özneler olarak bireysel eksenimizden çikmak; özel/toplumsal/kamusal yasamin özneleri olarak haklari tanimak-korumak-gelistirmek insanligimizi gerçeklestirmenin öteki adi olsa gerek. Olanaklar varligi, açik varlik ve etik degerleri olan varliklar olarak insan haklarini gündemimizde tutmak hepimizin sorumlulugu. Kitabin birinci bölümünde özellikle felsefi temellendirmeler, ikinci bölümde ise yapilan temellendirmeleri daha açik seçik bir konuma getiren temellendirici yazilar yer aliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963