scorecardresearch.com İlk İslam Hümanistleri ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
İlk İslam Hümanistleri

İlk İslam Hümanistleri

Yazar : Şahin Filiz

Sayfa Sayısı : 210

Yayınevi : BİLİM VE ÜTOPYA KİTAPLIĞI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsan hakkındaki ilk düşüncelerin MÖ V. asrın or­talarında Sofistlerle başladığı biliniyor ve onlar "her şe­yin ölçüsü insandır", diyorlardı. Özellikle Protagoras''ın, “insan her şeyin ölçüsüdür. Var olan şeylerin varoluşu­nun, var olmayan şeylerin var olmayışının ölçüsüdür”, sözü meşhurdur. Aynı çağda felsefeyi gökten yere indi­ren filozof olarak bilinen Sokrates, insan problemine ah­laki bir açıdan yaklaşmış, insanın bireysel yapısından çok, insanlığın ortak yapısını ele almıştı. Ona göre bu ortak yapı bilgi sayesinde ve insanın “kendini bilme” ilkesiyle olacaktı. Çünkü insanın biricik amacı mutluluktur ve mutluluğa insan ancak bilgi ile ulaşacaktır. Zira ona göre bilgili olmak, erdemli olmaktı.

B eser, Antik Yunan felsefesi olmak üzere Batı ve İslam düşünce tarihlerinde insan meselesi ile ilgili görüşlerin özet halinde kısaca ele alınması ve sonra da İhvan-ı Safa hakkında genel bir bilgi verilmesiyle başlıyor. İhvan''ın yaşadığı dönemin kısa bir panoraması sunul­duktan sonra, Risaleler genel çizgileriyle tanıtılmakta, bu ansiklopedik eserde kullanılan bazı temel kavramlardan söz edilmektedir. Risaleler''deki genel konuların odağı olarak insan sorununun nasıl incelendiği noktası üzerinde durulmakta, âlemi içinde insan ve onun yeri tartışılmakta, Risaleler''in insan-evren ilişkisini nasıl kur­duğu tespit edilmeye çalışılmaktadır. Son bölüm, evrenle benzerliği kurulan insanın varlık yapısı ve doğasına ilişkin olarak Risaleler''de nasıl bir insan görüşü sergilendiği problemine hasredilmiştir. Bu bölümün sonunda, insan, nihai noktada mutluluğu ara­yan bir varlık olarak ele alınmaya çalışılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963