scorecardresearch.com Hakikatten Yoruma, İktidardan Diyaloga Felsefi Bir Serüven ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hakikatten Yoruma, İktidardan Diyaloga Felsefi Bir Serüven

Hakikatten Yoruma, İktidardan Diyaloga Felsefi Bir Serüven

Yazar : Metin Becermen

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : MKM YAYINCILIK

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışma, ‘mitos’tan ‘felsefe’ye, ‘hakikat’ten ‘güç istemi’ne ve ‘yorum’dan ‘diyaloga’ giden düşünce serüvenin dile getirilmesi girişimidir. Bu serüven, düşüncenin ilk önce mitosla kendini nasıl sözde, masalda, efsanede ve öyküde açtığının örnekleri ile başlar. İkinci aşama ise logosun mitosla yer değiştirme ve kendi egemenliğini tümel/evrensel hakikat anlayışlarıyla felsefe aracılığıyla ortaya koyma sürecini Antik Yunan düşüncesinde yaşar. Bu dönüşümü Metin Becermen “Mitos ile logosun aralarındaki bağın zayıflaması ve logosun akıl anlamını kazanması sonucunda da bu bağın neredeyse kopma düzeyine gelmesi söz konusu olmuştur” ifadesiyle belirtmektedir.
Felsefe, kavramların hayat bulduğu yerdir; bu nedenle kavramlar bir kez anlamları gereği ait oldukları teoriden sökülüp çıkarıldığında ve sağduyu denen bir düzeye indirgendiğinde, anlamlarını yitirirler ve önceden gördükleri işlevleri de göremez olurlar.
… düşünce serüveni içinde filozofların amacı, güç istemi ya da onu aşmak için verdikleri çabadır. Bu da, ister istemez onların “görelilik” sorununu aşma çabasıdır. Bu aşma çabası da, doğal olarak, “dilsel” alanda olacaktır.
Felsefe bir hesaplaşmadır; öncelikle kendinle, sonra başka felsefecilerle, başka felsefeler ve düşünme biçimleriyle –ideolojilerle, dinlerle, mitoslarla vs. Felsefe eleştirel düşünmedir; eleştirinin hedefi kimi zaman felsefenin kendisidir (Nietzsche, Heidegger, Adorno’da olduğu gibi); kimi zaman da felsefe diye sunulan dünya görüşleri, dinsel bakışlar, gelenekler vs.’dir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963