scorecardresearch.com Geçmişten Günümüze Çığır Açan Felsefeciler ve Tüm Felsefe Kaynak ve Başvuru Kitapları Radikal Kitap'ta!
Geçmişten Günümüze Çığır Açan Felsefeciler

Geçmişten Günümüze Çığır Açan Felsefeciler

Yazar : J. A. Hammerton

Sayfa Sayısı : 220

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Felsefe Kaynak ve Başvuru

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsan, dünyayı aklı ve sezgileriyle tanıma becerisine doğuştan sahip olan bir canlıdır. Gördüğümüz her varlığı, tanık olduğumuz her durumu akıl süzgecimizden geçirerek, bir tanım ya da anlam atfederek hafızamıza kaydederiz. Düşünce de işte bu tanımlamaların oluşturulması faaliyeti ile ortaya çıkan, insanı insan yapan en önemli beceridir. Felsefeyi akademilerin ya da büyük düşünürlerin hayatımızı doğrudan veya dolaylı etkileyen fikirlerinden ibaret sanmaksa pek doğru bir düşünce değildir. Aslında felsefe gündelik olayların anlaşılması esnasında da, insanın kendisini ve çevresini tanıma çabası esnasında da hep hayatımızın içindedir. Felsefe, Antik Yunan düşünürleri kadar bizlerin de sahip olduğu bir değerdir. Her insanın bir hayat görüşü olduğuna göre, her insanda az ya da çok felsefi bir bakış mevcuttur. Ancak felsefeyi sadece gündelik olgulardan ibaret saymak da yanıltıcı bir görüş olur… Bu eserin amacı, hayatımızdaki kimi kördüğümlerin çözülebilmesi, dünyaya ilişkin bakış açımızın genişlemesi ve kendi varlığımızı en doğru biçimde ortaya koyabilmemiz için düşünsel bir alt yapıya sahip olabilmektir. Artık felsefeden korkmanıza gerek yok; zira bu eserle dünyanın en tanınmış filozoflarının gerek insanın, gerekse toplumun doğası üzerine yazdığı değerli eserlerle aydınlanacak, dünyaya bambaşka gözlerle bakmayı öğreneceksiniz… Elinizden bırakamayacağınız gerçek bir başucu kitabı…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963